Jego celem jest stworzenie w Polsce europejskiego centrum badań naukowych i rozwoju biznesu dla firm technologicznych z Ameryki Północnej, a transferowana technologia ma docelowo stawać się częścią polskiego kapitału intelektualnego i być rozpowszechniana wręcz jako "made in Poland".

"Planujemy sprowadzać do Polski 5 do 10 amerykańskich firm rocznie. Mogą one tworzyć spółkę w Polsce i przeprowadzać odwrotne przejęcie spółki już notowanej na warszawskiej giełdzie (reverse merger). To elastyczny proces, który pozwala zapoznać się inwestorom ze spółką i następnie przejść do etapu pozyskiwania finansowania giełdowego i grantów unijnych na rozwój globalnych technologii. Pozyskanie dofinansowania z Unii będzie jednocześnie potwierdzeniem atrakcyjności tych spółek. Co ważne, inwestorzy będą kupować polską spółkę na polskim prawie. Nie ma ryzyk takich, jak chociażby w przypadku CEDC" - powiedział ISBnews Filipek podczas 2nd Life Sciences Conference in Warsaw.

Przez odwrotne przejęcie DM WDM wprowadził już na NewConnect takie spółki, jak Perma Fix Medical, Advanced Ocular Sciences czy HydroPhi Technologies Europe. Wprowadził na NewConnect również Milestone Medical.

"Chcemy zapraszać firmy z potencjałem, które będą sprowadzały do Polski wysokie technologie i następnie je tutaj rozwijały, tak że z czasem będą one stawały się częścią polskiego kapitału intelektualnego i były dystrybuowane wręcz jako 'made in Poland'. Naszym celem jest stworzenie w Polsce europejskiego centrum badań naukowych i rozwoju biznesu dla firm technologicznych z Ameryki Północnej. Dlatego interesują nas również kontakty z polskimi naukowcami, którzy byliby zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie" - dodał wiceprezes Wedbush Europe.

Reklama

Wskazał, że DM WDM może przeprowadzać również bezpośrednie debiuty firm z USA, ale tylko w przypadku potencjalnych emitentów ze światową renomą. Część spółek z USA może również realizować niepubliczne projekty joint venture z finansowaniem unijnym.