Jednak realizowane w terminie inwestycje, w tym otwarcie w III kw. zakładu przeróbki, pozwalają optymistycznie patrzeć na kolejne lata, choć spółka prowadzi prace na aktualizacją strategii na lata 2013-2020.

"W związku z niższym niż pierwotnie zakładaliśmy uzyskiem węgla, spowodowanym problemami geologiczymi Pola Stefanów, obniżyliśmy szacunki tegorocznego wydobycia z 9,3-10 mln do 9 mln ton. Jednak w wyniku oddania do użytku zakładu przeróbki węgla w ujęciu kwartalnym i rocznym zanotowaliśmy odpowiednio 10,3- i blisko 18-proc. wzrost wydobycia" - powiedział Stopa na konferencji prasowej.

Prezes dodał, że także sprzedaż węgla wzrosła w obu tych wymiarach o bardzo podobne ilości - 9,8% kw/kw oraz 18,7% r/r. Natomiast w okresie 9 miesięcy sprzedaż wzrosła o 12,1%.

Reklama

"Wraz za wzrostem tych wskaźników poprawia się także pozycja rynkowa LW Bogdanka. Na koniec trzeciego kwartału nasz udział w polskim rynku węgla energetycznego wzrósł do 18,9% wobec 14,8% na początku roku, a w przypadku sprzedaży do energetyki do 25,3% z 19,3%" - wskazał Stopa.

Prezes podkreślił, że spółka systematycznie inwestuje i założony na ten rok capex jest realizowany zgodnie z planem. Do września wydano 403 mln zł z założonych 708 mln zł.

"Dzięki uruchomieniu zakładu mechanicznej przeróbki węgla, otwieraniu nowych pokładów oraz uzyskaniu koncesji na kolejne pola, jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o przyszłość. Niemniej z powodu zmieniającej się sytuacji rynkowej, spadku cen oraz rządowych planów restrukturyzacji górnictwa pracujemy obecnie nad modyfikacją strategii do 2020 r." - podsumował Stopa.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG30 - miała na koniec 2013 r. 14,8% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 19,3% w rynku węgla energetycznego sprzedanego do energetyki zawodowej. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.