"Firmy będą też mogły utrzymać poziom zatrudnienia, co zapewni im gotowość do wznowienia działalności w przypadku poprawy koniunktury" - podało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Projekt przygotował resort pracy. Zakłada on nowelizację obecnie obowiązującej tzw. ustawy antykryzysowej. To ustawa z 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy - pozwala ona pomóc firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu kryzysu ekonomicznego.

Pomoc ma zostać skierowana do szerokiego kręgu firm - przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i usługową w handlu, przetwórstwie i transporcie. W projekcie zapisano parametry pomocy odnoszące się do sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy dotknięci ograniczeniami eksportowymi.

Środki trafią na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, w których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem czasowego ograniczenia eksportu produktów na terytoria innych krajów. Wnioski o pomoc mają być kierowane do starostw.

Reklama

>>> Czytaj też: Nawet Białoruś boi się Rosji. Jak stary sojusznik chce się uniezależnić od Moskwy?

Rząd zdecydował we wtorek, że zasady ubiegania się o pomoc i kryteria jej przyznawania - oświadczenia, poziom spadku obrotów - będą podobne jak w obecnej ustawie – wynika z informacji CIR. Próg, przy którym będzie można się ubiegać o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej.

Utrzymanie tego kryterium zaproponował resort pracy, odmienne stanowisko miało Ministerstwo Finansów; resort chciał, by 15-proc. spadek obrotów wskazać w sześcio-, a nie trzymiesięcznym okresie.

Zgodnie z projektowanymi zapisami Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie miał możliwość wsparcia firm w wypłacie pracownikom części wynagrodzeń przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy. Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i dofinansowania szkoleń dla pracowników.

Planowane przez rząd zmiany miałyby wejść w życie 1 lutego 2015 r., a z nowych rozwiązań będzie można skorzystać do 31 grudnia 2016 r.

W ocenie resortu pracy po 250 mln zł w 2015 i 2016 r., to wystarczająca kwota zarezerwowana na pomoc. W razie szybszego wykorzystania środków na 2015 rok będzie można skorzystać z transzy na 2016. Jeśli z umów podpisanych do 31 grudnia 2016 r. będzie wynikało prowadzenie projektów w następnym roku, to kwoty na ten cel mają zostać zapewnione w planie finansowym FGŚP na 2017 r., jednak wynoszący 500 mln zł limit wydatków nie może zostać przekroczony.

Przygotowanie ustawy antykryzysowej w związku z efektami rosyjskiego embarga dla polskich firm zapowiadała w swoim expose premier Ewa Kopacz.

Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Trudności mają też firmy transportowe i te, które do tej pory wysyłały towary lub usługi do Rosji.

Według danych zawartych w ocenie skutków regulacji projektu u prawie 4 tys. firm wystąpił 15-proc. spadek obrotów między pierwszym półroczem 2013, a pierwszym półroczem 2014 r. W firmach tych pracuje ponad 26 tys. osób.

>>> Czytaj też: Czarny wtorek na rosyjskiej giełdzie, rubel tanieje w zawrotnym tempie. To już prawdziwa katastrofa