• Piątkowy raport w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych – stosunkowo dobry
• Raport stanowi podstawę do powrotu mocnego USD
• Grecki rząd nadal stawia opór w sprawie długu

O ile w piątek nie zostało to dobitnie powiedziane, należy stwierdzić to teraz: amerykański raport w sprawie zatrudnienia okazał się stosunkowo mocny. Naturalnie, w styczniu zmiana liczby miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła zaledwie nieco ponad 30 000, jednak znaczne korekty w górę (o niemal 150 000+) danych z listopada i grudnia wskazują, że impet na amerykańskim rynku pracy jest jeszcze większy, niż zakładano.

Jak już zapowiadałem w swoim piątkowym artykule, uwaga na najnowsze doniesienia z Bank of England, ponieważ kwartalny raport w sprawie inflacji, który zostanie opublikowany w najbliższy czwartek, to najlepsza okazja dla banku centralnego do zaprezentowania uwag na temat gospodarki i trajektorii polityki pieniężnej.

Rynek przesunął w czasie przewidywany termin pierwszej podwyżki stóp przez BoE aż do końca tego roku, a nawet do początku 2016 r., po tym, jak dwóch zwolenników agresywnej polityki pieniężnej zmieniło zdanie i na ostatnim posiedzeniu BoE zagłosowało przeciwko podwyżce. Ponadto para EUR/SEK przed posiedzeniem Riksbank w najbliższy czwartek znalazła się w okolicach górnej granicy przedziału; czekamy na dalsze informacje na temat terminu wdrożenia luzowania ilościowego przez bank centralny Szwecji, a w przypadku szybkiego wdrożenia, na temat rodzaju skupowanych aktywów i rozmiarów programu.

Reklama

W weekend nowy rząd Grecji twardo sprzeciwiał się programowi oszczędnościowemu UE; od tej chwili w debacie na temat pomocy finansowej dla Grecji i umorzenia długu liczyć się będzie każdy tydzień. W środę zaplanowano spotkanie ministrów finansów z państw UE, natomiast w czwartek odbędzie się szczyt UE.

Zwróćmy uwagę na opublikowany dziś rano zastraszająco wysoki poziom salda na niemieckim rachunku bieżącym; wskazuje on na to, że Niemcy są największym ze złych aktorów w UE pod względem niedostatecznie wysokiej konsumpcji oraz daje dodatkowe argumenty krytykom niemieckiej polityki.

W weekend z Australii napłynęły zarówno dobre, jak i złe wiadomości: chiński import odnotował spadek, natomiast premier Australii, Tony Abbott, uzyskał wotum zaufania, co na jakiś czas oddala obawy dotyczące niestabilności politycznej w tym kraju.

Po publikacji piątkowego raportu w sprawie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych para USD/JPY gwałtownie zyskała na wartości. W tej chwili uwaga skierowana jest naturalnie na spadkową linię konsolidacji oraz na chmurę Ichimoku znajdującą się na tym samym obszarze 119,25. Przełamanie tego poziomu oznaczałoby możliwy test maksimów, a nawet wyższych rejonów, jeżeli amerykańskie stopy wzrosną i udzielą fundamentalnego wsparcia temu ruchowi.

Podsumowanie w koszyku G10

USD: z pespektywy fundamentalnej rajd dolara powinien powrócić po mocnym piątkowym raporcie w sprawie zatrudnienia oraz wzroście oczekiwań rynkowych dotyczących podwyżki stóp przez Fed; przewidywany termin tej podwyżki został zdecydowanie przesunięty w przyszłość.

EUR: w piątek nastąpiła czwarta zmiana kierunku w ciągu czterech dni, jednak trudno powiedzieć, co zapewni wsparcie tej walucie po ostatniej wyprzedaży, ponieważ niepewność dotycząca Grecji jest wyższa, niż kiedykolwiek wcześniej, a na horyzoncie nie widać żadnego rozwiązania, które w tym tygodniu rozwiałoby tę niepewność. Wydaje się, że rząd Grecji będzie przeciągał negocjacje do samego końca, a nawet dłużej.

JPY: waluta gwałtownie straciła w piątek na wartości względem USD – w pozostałych parach nieco mniej – jednak w przypadku, gdyby rentowności nadal rosły, nastroje dotyczące jena japońskiego mogą się znacznie pogorszyć. Uwaga na obszar 119,25 w parze USD/JPY, tj. na kluczowy obszar techniczny w tym momencie – zob. wykres powyżej.

GBP: para GBP/USD stara się utrzymać wsparcie na poziomie 1,5200/50, natomiast para EUR/GBP znajduje się na dolnej granicy przedziału. Opublikowany w przyszły czwartek ważny raport BoE w sprawie inflacji stanowić będzie odpowiedź na pytanie, czy rynek zainteresuje się GBP. Zasadniczo para GBP/USD może pozostać poniżej poziomu 1,5500, natomiast para EUR/GBP może osiągnąć nowe minima cyklu.

CHF: waluta może okazać się korzystna dla kupujących w związku z utrzymującą się niepewnością w sprawie strefy euro i Rosji, gdzie nie widać żadnego rozwiązania dotyczącego zaostrzającej się sytuacji na Ukrainie. W parze EUR/CHF 1,0475 to poziom wsparcia, a 1,0625 to poziom oporu.

AUD: przewiduję spadek względem USD, jednak zaczekajmy na powrót zdecydowanego impetu, ponieważ w ostatnich dniach kurs waluty był neutralny. Zamknięcie poniżej poziomu 0,7700 wskazywałoby na ruch do poziomu 0,7500 i niżej.

CAD: waluta uzyskała większe wsparcie niż AUD w związku ze wzrostem cen ropy oraz z korzystnym raportem w sprawie zatrudnienia w Kanadzie opublikowanym w piątek, jednak mocne wsparcie w parze USD/CAD znajduje się dziś na poziomie 1,2400 i może dojść nawet do poziomu 1,2500 po piątkowym mocnym odczycie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych.

NZD: waluta ponownie stara się umocnić względem AUD; w parze AUD/NZD uwaga skierowana jest na poziom 1,0500. Przewiduję kontynuację spadku w parze NZD/USD, jednak dopiero pokonanie obszaru 0,7300/25 może potwierdzić dalszy ruch w kierunku poziomu 0,7000.

SEK: w tym tygodniu wszystko zależne jest od posiedzenia Riksbank; w zależności od stanowiska banku centralnego w sprawie luzowania ilościowego w najbliższy czwartek, potencjalna niespodzianka może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. 9,50 będzie najważniejszym poziomem do czasu tego posiedzenia.

NOK: waluta nie odnotowuje imponujących wyników; w parze EUR/NOK nastąpiło solidne odbicie pomimo doniesień z Europy i ostatniego odbicia cen ropy. Para USD/NOK znalazła się w istotnym obszarze 7,50.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Chiny: bilans handlowy w styczniu wykazał +60 mld USD w porównaniu z przewidywanym +48,9 mld USD i odnotowanym w grudniu +49,6 mld USD
• Japonia: skorygowane saldo na rachunku bieżącym w grudniu wykazało +977 mld JPY w porównaniu z przewidywanym +941 mld JPY i odnotowanym w listopadzie +915 mld JPY
• Japonia: wskaźnik zaufania konsumentów w styczniu wyniósł 39,1 w porównaniu z przewidywanym 39,3 i odnotowanym w grudniu 38,8
• Niemcy: saldo na rachunku bieżącym w grudniu wykazało +25,3 mld w porównaniu z przewidywanym +20,8 mld i odnotowanym w listopadzie +18,9 mld


Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Kanada: rozpoczęte budowy domów w styczniu (13:15)
• Wielka Brytania: wskaźnik sprzedaży detalicznej w ujęciu porównywalnym (Like-for-Like) BRC w styczniu (00:01)
• Australia: wskaźnik zaufania/sytuacji przedsiębiorstw (NAB Business Confidence/Conditions) w styczniu (00:30)
• Chiny: CPI i PPI w styczniu (01:30)
• Japonia: wystąpienie Morimoto z BoJ (01:30)