Powołanie konsorcjum jest odpowiedzią na rozpoczęty przez Ministerstwo Obrony Narodowej proces modernizacji i informatyzacji polskiego wojska i podobne inwestycje w innych armiach świata.

"Powołanie narodowego konsorcjum BMS w składzie: Asseco, Teldat, Siltec, WAT, Enigma, CMGI stwarza olbrzymie szanse na wyposażenie polskiej armii w system teleinformatycznego wspomagania dowódców i żołnierzy na polu walki, który istotnie zwiększy ich zdolności do dowodzenia, rażenia i przetrwania na polu walki. Wieloletnie doświadczenie zespołu naukowego w modelowaniu, symulacji i wspomaganiu decyzji w sytuacjach konfliktowych z Instytutu Systemów Informatycznych, Wydziału Cybernetyki WAT, którym mam przyjemność kierować może również przyczynić się do sukcesu tego przedsięwzięcia"- powiedział kierownik Zespołu Badawczego Modelowania, Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych WAT prof. Andrzej Najgebauer, cytowany w komunikacie.

"Moim zdaniem produkty oraz doświadczenie, którym dysponuje konsorcjum sprawia, że jesteśmy odpowiednim dostawcą BMS dla polskich Sił Zbrojnych" - podkreślił.

W skład konsorcjum wchodzą tylko krajowe firmy oraz polska uczelnia wojskowa – WAT. Startują one w przetargu na dostawę systemu BMS dla polskich Sił Zbrojnych. Na czele konsorcjum stanęło Asseco Poland, podano również.

Reklama

W postępowaniu na dostawę taktycznego BMS dla polskiej armii mogą wziąć udział tylko podmioty krajowe, które będą odpowiedzialne za produkcję, modernizację oraz serwisowanie rozwiązania. Ograniczając postępowanie wyłącznie do podmiotów krajowych, MON kierował się ochroną podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, przypomniano.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100 2014).