Prezes NBP spotkał się we wtorek z członkami Rady Polityki Pieniężnej, zarządem NBP oraz przedstawicielami banków. Jak stwierdził na specjalnej konferencji prasowej polski system bankowy jest bezpieczny, ale wymaga przywrócenia zaufania w sektorze finansowym. Stąd "pakiet zaufania" przewidujący zastosowanie nadzwyczajnych instrumentów polityki pieniężnej.

Działania w tzw. Pakiecie zaufania, koncentrować się będą na osiągnięciu trzech praktycznych celów. Pierwszy to umożliwienie bankom pozyskiwania środków złotowych na okresy dłuższe niż jeden dzień.

Drugi cel to umożliwienie bankom pozyskiwania środków walutowych, a trzeci - zwiększenie możliwości pozyskiwania płynności złotowej przez banki poprzez rozszerzenie zabezpieczeń operacji z NBP.

Dla realizacji tych celów NBP przewiduje prowadzenie zasilających operacji otwartego rynku w formie operacji repo o okresie zapadalności do 3 miesięcy, a także wprowadzenie operacji swapów walutowych, o czym wczoraj zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. "Jeżeli chodzi o swapy, które wprowadzamy na rynek, będą one jeszcze dostępne w tym tygodniu. W dniu jutrzejszym mamy obiecaną publikację Monitora Polskiego i niezwłocznie po publikacji operacje te będą mogły zostać przeprowadzane" - powiedział Skrzypek.

Reklama

Transakcja swap to umowa, na podstawie której dwie strony kupują i sprzedają wzajemnie serię strumieni finansowych, które charakteryzują się stałym lub zmiennym oprocentowaniem, w tej samej lub różnych walutach, których wartość jest dla stron transakcji ekwiwalentem w momencie zawarcia umowy. Repo polega na sprzedaży klientowi i jednoczesnym umówieniem się o odkupie na przyszłą datę papieru wartościowego lub blokady papieru wartościowego na rachunku banku, z jednoczesnym przyrzeczeniem przeniesienia jego własności. Transakcje te głównie dokonywane na bonach i obligacjach skarbowych.

NBP zakłada ponadto wprowadzenie depozytu walutowego jako zabezpieczenia kredytu refinansowego oraz wprowadzenie modyfikacji w systemie operacyjnym kredytu lombardowego.

Bank centralny przewiduje też utrzymanie emisji 7-dniowych bonów pieniężnych jako głównego instrumentu "sterylizacji nadpłynności", a także m.in. wprowadzenie - jeśli będzie taka potrzeba - większej częstotliwości operacji otwartego rynku.

Równocześnie NBP przypomniał bankom o możliwości przedterminowego wykupu bonów pieniężnych.

Skrzypek zapewnił, że działania polegające na umożliwieniu bankom pozyskiwania środków walutowych nie będą miały wpływu na kursy walut wobec złotego.

AL, PAP