Jak wynika z maksymalnych obliczeń audytora, złoże Jolotan może zawierać nawet do 14 bln m sześc. gazu, lecz w celu określenia dokładnych zasobów należałoby przeprowadzić dalsze badania. Oznaczałoby to, że Jolotan ma większe zasoby od gigantycznego złoża gazu Sztokman w Rosji na Morzu Barentsa.
- Międzynarodowa praktyka jest taka, że duże złoża tego typu eksploatuje się w ilości 10 mld m sześc. rocznie. Ze złoża Jolotan będzie można wydobywać do 70 mld m sześc. rocznie - powiedział Gillett.
- Jest teraz jasne, że Turkmenistan posiada więcej niż wystarczającą ilość gazu, by wypełnić swe obecne zobowiązania eksportowe - podkreślił.
Władze Turkmenistanu oceniają, że w sumie posiadają rezerwy gazowe w ilości 20 bln m sześc. Danych tych nigdy nie potwierdziły niezależne źródła.
Turkmenistan zobowiązał się w ramach 25-letniego kontraktu wysyłać do Rosji rocznie 50 mld m sześc. gazu. Zgodził się również dostarczać Chinom 40 mld m sześc. rocznie od początku przyszłego roku. Dodatkowych ok. 7 miliardów m sześc. sprzedawanych jest rocznie Iranowi. Planuje również eksport gazu do Indii i Pakistanu.