Z uwagi na potencjalną liczbę ofiar, a co za tym idzie duży wydźwięk medialny ewentualnego ataku, centra handlowe mogą stanowić cel potencjalnego zamachu terrorystycznego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) oraz Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) przeprowadziły specjalistyczne szkolenie dla zarządców oraz pracowników ochrony centrów handlowych oparte na opracowanym przez międzyresortowy zespół do spraw zagrożeń terrorystycznych „Uniwersalny Poradnik z zakresu zabezpieczenia antyterrorystycznego wielkopowierzchniowych obiektów handlowych", poinformował dyrektor generalny PRCH Radosław Knap.

„Stawiamy na prewencję i dlatego niezwykle ważna jest współpraca wyższych organów państwowych z organizacjami pozarządowymi mająca na celu poprawę świadomości ewentualnych zagrożeń i sposobów radzenia sobie z nimi. Duże zainteresowanie szkoleniem pokazało, że taka współpraca jest potrzebna i powinna być kontynuowana w przyszłości" – powiedział Knap, cytowany w komunikacie.

„W obecnej sytuacji, w Europie i na świecie, zagrożenie tego rodzaju jest jak najbardziej realne i powinniśmy być na nie przygotowani. Polska angażuje się w różnego rodzaju operacje międzynarodowe, może zatem stać się także celem ataków"– dodał prezes Regionu Warszawa i Mazowsze Polskiego Związku Pracodawców Ochrony Jacek Wołk, cytowany w komunikacie.

Dodał, że obecnie niewiele podmiotów na terenie kraju jest dobrze przygotowanych na zagrożenie o charakterze terrorystycznym.

Reklama

„Z uwagi na potencjalną liczbę ofiar, a co za tym idzie duży wydźwięk medialny ewentualnego ataku, centra handlowe mogą stanowić cel potencjalnego zamachu terrorystycznego. O zagrożeniu dla tego typu obiektów decydować może również brak specjalistycznych środków ochrony oraz kontroli dostępu w przeciwieństwie do np. niektórych budynków rządowych lub obiektów wojskowych" – czytamy w komunikacie.

W ocenie PRCH, sytuacja ta ulega jednak zmianie i coraz częstsze są przypadki bliskiej współpracy pomiędzy właścicielami, zarządcami dużych obiektów handlowych a organami państwowymi takimi jak straż pożarna czy specjalnie wyszkolone jednostki policji.

„Nierzadko zaproszenie przedstawicieli służb antyterrorystycznych, aby przeprowadzili ćwiczenia i pełny rekonesans w galerii handlowej może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa tego obiektu, a w przypadku ewentualnego zagrożenia, przeprowadzenia sprawniejszej akcji ratunkowej" – czytamy dalej.

Szkolenie zorganizowane pod koniec października przez MSW i PRCH zgromadziło ponad 60 przedstawicieli branży centrów handlowych.

>>> Czytaj też: Ekspansja polskiej spółki. Lotos Kolej wjeżdża jutro do Niemiec