Zgodnie z ustawą o NBP w skład RPP wchodzi 9 członków powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.

Kadencje Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch wygasają 20 stycznia. Zgodnie z informacją na stronie internetowej Sejmu kadencja członka RPP trwa 6 lat - licząc od dnia złożenia przysięgi.

>>> Czytaj też: Polsce grozi odpływ kapitału z rynku? Kaźmierczak uspokaja: NBP stabilizuje sytuację

"Sejmowymi" kandydatami PiS do RPP są Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon, a kandydatem PO jest Cezary Wójcik. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że trzecim kandydatem PiS do RPP może być Jerzy Żyżyński. Termin zgłaszania kandydatów upływa w tym przypadku 10 stycznia. Kadencja Anny Zielińskiej-Głębockiej wygasa 9 lutego.

Zgodnie ze wstępnym planem prac Senatu wybór członków RPP może się odbyć na posiedzeniu w dniach 13-14 stycznia - wynika z informacji PAP.

Kandydatami senatorów PiS do RPP są Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski oraz Jerzy Kropiwnicki, a kandydatem PO jest Marek Dąbrowski.

Kadencje trzech obecnych członków RPP powołanych przez Senat upływają 24 stycznia.

DGP/PAP