"Fundamentalne perspektywy kredytowe dla polskiego sektora bankowego są negatywne, co odzwierciedla zwiększone prawdopodobieństwo tego, że fundamentalne dane finansowe krajowych banków ucierpią z powodu trwających zawirowań w globalnym sektorze finansowym, który już objął także Europę Środkową i Wschodnią" – głosi komunikat.

Decyzja ta jest również pochodną oczekiwań agencji co do wzrostu presji kapitałowej, skłaniającej banki do przyjmowania bardziej "defensywnej" strategii w zakresie płynności, a także oczekiwań co do spowolnienia gospodarczego, podał Moody's.

"Perspektywy kredytowe Moody's dotyczące polskiego sektora bankowego wyrażają pogląd agencji co do prawdopodobnego przyszłego kierunku fundamentalnych warunków kredytowych w sektorze w okresie kolejnych 12-18 miesięcy. Nie stanowią one projekcji co do podniesienia lub obniżenia ratingów" – czytamy dalej w raporcie.

Jednocześnie Moody's opublikował jednak komunikaty, w których poinformował o obniżeniu perspektyw ratingów dla BRE Banku i Getin Banku.

Reklama

W przypadku Getin Banku, decyzja dotyczy długoterminowego ratingu depozytów w złotych i walutach obcysh (Ba2) oraz ratingu siły finansowej (D). W przypadku BRE Banku Moody's obniżył perspektywę ratingu siły finansowej (D), natomiast utrzymał perspektywy dla krótko- i długoterminowych ratingów depozytowych (odpowiednio: A2 i Prime-1). (ISB)