Jak podała KSSE, w Częstochowie na działce o powierzchni ok. 2,8 ha, położonej na terenie inwestycyjnym pod nazwą Skorki, miejscowa Agencja Rozwoju Regionalnego postawi halę magazynowo-produkcyjną przeznaczoną przede wszystkim dla firm z sektora MŚP, dla których wynajem powierzchni ma być alternatywą dla zakupu działki.

W Żorach, na działce o powierzchni ok. 2 ha na terenie inwestycyjnym w Osinach, trwają prace koncepcyjne dotyczące projektu o nazwie Akcelerator Biznesowy Kssenon. Zakłada on budowę kompleksu hal przemysłowych wraz z otoczeniem.

W zamyśle pomysłodawców żorskiego projektu, oprócz czterech niezależnych modułów hal przemysłowych w kompleksie docelowo znajdą się też inne przestrzenie, gdzie możliwe będą wspólne projekty różnych środowisk i podmiotów oraz startupów. W najbliższych tygodniach KSSE ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczną tego przedsięwzięcia.

Prezes KSSE Piotr Wojaczek podkreśla, że strefa konsekwentnie stara się budować ofertę dla małych i średnich firm; w minionych dwóch latach takie przedsiębiorstwa stanowiły blisko połowę nowych inwestorów w KSSE.

Reklama

W ostatnim czasie gazeta z grupy jednego z najbardziej opiniotwórczych dzienników finansowych na świecie - Financial Times - wyróżniła Katowicką SSE tytułem „wysoko rekomendowana” w kategorii „Najlepsze SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie”. W najnowszym rankingu magazynu fDi Business “Intelligence Global Free Zones of the Year” strefa utrzymała też ubiegłoroczną pozycję najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej w Europie oraz dostała dodatkowe wyróżnienie za inicjatywy edukacyjne.

„Szczególnie cieszy ugruntowanie naszej pozycji jako lidera stref w Europie, ale również wyróżnienie naszych starań w budowaniu oferty dla małych i średnich firm oraz działalności edukacyjnej. To tworzy podstawy do rozwoju naszych obecnych i potencjalnych inwestorów” – skomentował Wojaczek.

We współpracy z uczelniami i inwestorami KSSE realizuje projekty edukacyjne, służące dopasowaniu kompetencji wkraczających na rynek pracy młodych ludzi do potrzeb rynku i oczekiwań pracodawców. Temu celowi służy inicjatywa K2 - Kariera i Kompetencje. W jej ramach katowicka strefa, we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach oraz inwestorami, uruchomiła pierwsze w Polsce dualne studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn gliwickiej uczelni. Natomiast we wrześniu br. wspólnie ze śląskimi samorządami KSSE zainaugurowała realizację unijnego projektu adresowanego do szkół zawodowych.

Ranking „Global Free Zones of the Year 2016” jest tworzony przez magazyn fDi Business z grupy Financial Times. Wskazuje on miejsca godne inwestowania zarówno w ujęciu globalnym, jak i regionalnym oraz m.in. wyróżnia strefy z najlepszą ofertą dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – warte w sumie ponad 24 mld zł inwestycje realizuje tu ponad 220 polskich i zagranicznych firm, dając ponad 60 tys. miejsc pracy. Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów 2 42 gminach w woj. śląskim, opolskim i małopolskim. (PAP)