GEF to fundusz przeznaczony dla najmniej rozwiniętych krajów, finansujący ich adaptacje do zmian klimatycznych zarządzany przez agendy ONZ. "Wspieramy krajowe plany adaptacji, tzw. projekty NAPA. Fundusz adresowany jest do najmniej rozwiniętych krajów, które są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu" - wyjaśniła Biagini.

"Wartość całego funduszu to 175 mln USD; ukończyliśmy już 38 projektów NAPA, kolejnych 20 zostało zatwierdzonych. Na ich realizację zostanie przeznaczonych 58 mln USD" - powiedziała po konferencji PAP Biagini. Podczas spotkania zaprezentowano 2 z zatwierdzonych projektów: z Samoa, 80-tysięcznego kraju wyspiarskiego na Pacyfiku, i z Erytrei, jednego z najsuchszych obszarów Afryki.

"Celem naszego projektu jest wsparcie obszarów wiejskich, najbardziej narażonych na zmiany klimatu. Będziemy prowadzić działania w zakresie zarządzania hodowlą w obliczu zmian klimatycznych" - powiedział Seid Abdu Salih, krajowy koordynator programu NAPA w Erytrei."Chodzi o to, żeby hodować rośliny i zwierzęta bardziej odporne na susze. Chcemy też stworzyć ośrodek analizy pogody i ułatwić rolnikom znalezienie alternatywnych źródeł dochodów" - wyjaśnił.

Z kolei projekt z Samoa skupia się na zapewnieniu wody pitnej dla mieszkańców wyspy, ochronie zdrowia w zakresie chorób spowodowanych suszą i powodziami i stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania w celu umożliwienia rolnikom planowania produkcji. "Zmiany klimatyczne mają wpływ na stan zdrowia mieszkańców; powodzie powodują choroby, na które głównie zapadają dzieci. Chcemy w ramach projektu zapewnić testy, które umożliwią ich wczesne wykrywanie" - powiedział minister środowiska Samoa Tuuu Leti Taulealo.

Reklama

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu UNFCCC wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.