"Ostatnie miesiące roku to zawsze okres pogorszenia koniunktury w przemyśle przetwórczym. W tym roku jest ono znacznie większe niż w latach poprzednich ze względu na silniejsze oddziaływanie czynników o charakterze cyklicznym i ujawniające się w sferze realnej skutki kryzysu finansowego" - napisano w raporcie Instytutu.

"Wartość wskaźnika koniunktury zmniejszyła się o 9 punktów w skali miesiąca i wynosi -11,4 punktu. Silniej na pogorszenie warunków działalności gospodarczej reagują przedsiębiorstwa prywatne. Wartości wskaźników koniunktury są w obu sektorach własnościowych niższe od poziomu z listopada 2007 roku o ponad 20 punktów" - podaje Instytut.

Specjaliści z IRG SGH wskazują, że prawie połowa przedsiębiorstw informuje o spadku zamówień zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W konsekwencji należy oczekiwać dalszego pogorszenia koniunktury w najbliższych miesiącach.

"Prawie połowa badanych przedsiębiorstw sygnalizuje spadek eksportu. Jednocześnie poprawia się jego opłacalność i konkurencyjność naszych towarów na rynkach zagranicznych" - napisano w analizie. "Pogarsza się także kondycja finansowa przedsiębiorstw. Zła koniunktura na rynkach światowych, zwłaszcza w obszarze UE nie pozwala polskim eksporterom realizować korzyści wynikających z osłabienia złotówki.".

Reklama

Z analizy wynika, że utrzymuje się duże zróżnicowanie koniunktury zarówno w układzie gałęziowym, jak i w przekroju regionalnym.

"Nasila się pesymizm przedsiębiorców. Przewidują oni dalsze pogarszanie się kondycji gospodarki polskiej w najbliższych miesiącach" - podaje Instytut.