Podsumowując pierwsze dni odbywającego się od poniedziałku szczytu COP 14, Boer powiedział, że "ponad 11 tys. uczestników wyszło z bloków startowych, maraton już się odbywa".

"Mamy wiele kwestii do przedyskutowania i możliwość poczynienia prawdziwych postępów, jeśli strony skupią się na tym co je łączy, a nie na tym co je dzieli" - powiedział de Boer.

Sekretarz konwencji ONZ poinformował, że "UE chce zredukować emisje o 20 bądź też 30 proc. do roku 2020, Norwegia o 30 proc. w porównaniu z rokiem 1990 i Szwecja o 35 proc.". Dodał, że deklarację ograniczenia emisji gazów złożyły także Stany Zjednoczone. Chcą one zredukować emisje o 40 proc. i powrócić do poziomu z 1990 r.

Z przedstawionego w środę, podczas konferencji klimatycznej, raportu Międzynarodowego Stowarzyszenia Handlu Emisjami (IETA) wynika, że Rynek Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 wzrósł w pierwszej połowie 2008 roku o 41 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2007 r.

Reklama

Handel emisjami, to jeden z instrumentów polityki ekologicznej, który służy ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Wdrożenie handlu emisjami stanowi realizację postanowień protokołu z Kioto. Handel uprawnieniami do emisji CO2 obejmuje Unię Europejską, został formalnie zapoczątkowany 1 stycznia 2005 r.