Posłowie w trakcie drugiego czytania projektu zgłosili w środę około 260 poprawek.

Wiceminister poinformowała, że poparcie poprawki przez rząd będzie zależało od tego, czy jej autorzy wskażą źródło finansowania.

Odpowiadając na pytania posłów powiedziała, że poprawki zgłaszane wcześniej w trakcie prac komisji finansów publicznych nie zwiększały projektowanego deficytu. W wielu przypadkach jako główne źródło finansowania wydatków wskazywały rezerwę przewidzianą na finansowanie programów unijnych i zmniejszenie środków na koszty obsługi długów. "Żadne z tych źródeł nie mogło być zaakceptowane" - podkreśliła.

Wiceminister wyjaśniła, że priorytetem rządu jest większe wykorzystanie środków unijnych. Jej zdaniem, nie można także korzystać z pieniędzy zarezerwowanych na obsługę długu publicznego.

Reklama

Suchocka-Roguska zapewniła, że rząd nie zamierza podnosić podatków. Wyjątkiem jest zamiar zwiększenia stawek akcyzy na alkohol i samochody o pojemności silnika powyżej 2 litrów, co zostało zgłoszone w autopoprawce rządu. Środki te zostaną przeznaczone na utworzenie rezerwy solidarności społecznej.

Rezerwa ta będzie przeznaczona na finansowania wydatków ułatwiających usunięcie skutków kryzysu. "Na dzisiaj trudno powiedzieć, kto z tej rezerwy skorzysta, bo trudno stwierdzić, gdzie te skutki najbardziej się ujawnią" - mówiła wiceminister.

Zaznaczyła, że pieniądze z rezerwy mogą być przeznaczone np. na programy dożywiania lub na zwiększenie programu stypendialnego. "Generalnie będą to środki na zwiększenie ochrony rodzin wielodzietnych, o niskich dochodach" - podkreśliła.