Jak wynika z danych UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych), były to najdroższe katastrofy związana z ekologią. "Gdy popatrzymy na globalny rozkład ekstremalnych zdarzeń pogodowych to widzimy, że 9 z 10 głównych katastrof, to zdarzenia związane ze zmianami klimatycznymi, zdarzenia natury pogodowej" - mówił na środowej konferencji prasowej w Poznaniu Thomas Loster z UNEP.

Chodzi o takie zjawiska jak tsunami, powodzie, trzęsienia ziemi. Loster podkreślał, że jeżeli weźmiemy wszystkie dane z ostatnich 30 lat, to możemy stwierdzić, że średnia temperatura w listopadzie wzrosła o 50 proc. Dodał, że wzrost ten w skali całego roku był ponad 3,5 krotny.

W czasie konferencji wskazywano na możliwości wspomagania inicjatyw proekologicznych przez rynek finansowy, a zwłaszcza ubezpieczycieli.

Dyrektor wykonawczy UNEP Achim Steiner podkreślił, że UNEP współpracuje ze 180 instytucjami ubezpieczeniowymi. Podkreślił, że ogromny rynek ubezpieczeń, w niewielkim stopniu wykorzystuje potencjał jaki ma w sobie np. rynek ubezpieczeń lasów.

Reklama

Paul Clements-Hunt szef Inicjatywy Finansowej UNEP zwrócił uwagę, że branża ubezpieczeniowa, która też została dotknięta zmianami klimatu, powinna podejść inaczej do oceny ryzyka i opracować nowe produkty wspierające inicjatywy proekologiczne.

"Bez udziału branży ubezpieczeniowej nie będziemy mogli zapewnić środków, by radzić sobie z problemami dotyczącymi zmian klimatu" - oświadczył.

UNEP (United Nations Environmental Programme) to agenda ONZ powołana w celu koordynowania działań ONZ w zakresie ochrony środowiska i stałego monitorowania stanu środowiska na świecie.

Konferencja COP 14 - XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto - potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.