Kongres 590 na trwałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń polityczno-gospodarczych. W tym roku spotkanie odbywało się w tradycyjnej formule, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli śledzić dyskusje i wystąpienia na żywo, ale również odwiedzić stoiska partnerów Kongresu i nawiązać bezpośrednie relacje biznesowe. Impreza, która odbyła się pod hasłem „Nowe możliwości”, skupiła się na siedmiu obszarach tematycznych: nowe państwo, nowe rynki i sektory, demografia, zdrowie, nauka oraz budowa nowego obrazu Polski. Honorowy Patronat nad tegoroczną edycją Kongresu 590 objął prezydent Andrzej Duda.

Green Future

Cykl spotkań i paneli dyskusyjnych „Green Future”, na które zaprosili uczestników Kongresu 590 Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Wydział Handlowy Ambasady Austrii ‒ Advantage Austria, był podzielony na trzy obszary tematyczne: digitalizacja, zielone technologie, zdrowie. W każdym z nich wystąpili przedstawiciele polskiego i austriackiego rządu, instytutów badawczych oraz organizacji biznesowych, a także przedsiębiorcy. Do udziału w Forum zaproszono również przedstawicieli samorządów i jednostek administracji publicznej zainteresowanych nawiązaniem współpracy lub wymianą zdobytych doświadczeń i wiedzy z austriackimi partnerami.
Otwarcia Polsko-Austriackiego Forum Ekonomicznego „Green Future” dokonali Marek Suski ‒ poseł RP, przewodniczący sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych, Marek Kłoczko ‒ prezes, dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej, Martha Schultz ‒ wiceprezes Austriackiej Izby Gospodarczej, i Krzysztof Drynda ‒ prezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Reklama
Marek Suski przypomniał w swym wystąpieniu, że Kongres 590 to forma promocji Polski, która po upadku komunizmu weszła szerokim frontem do globalnej gospodarki. ‒ Dziś mamy nowe otwarcie w stosunkach polsko-austriackich w ramach budowania relacji dwustronnych i na poziomie Unii Europejskiej. Średnie państwa naszego kontynentu muszą budować jak najściślejsze związki, by sprostać wyzwaniom i konkurencji ze strony światowych mocarstw gospodarczych ‒ stwierdził.
Marek Kłoczko zauważył, że dobrym zwyczajem jest, gdy doniosłym wydarzeniom politycznym, jakim jest wizyta w Polsce prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellena, towarzyszą doniosłe wydarzenia gospodarcze. ‒ To wyraźny i czytelny sygnał dla biznesu, a oba nasze kraje mają sobie bardzo wiele do zaoferowania w dziedzinach digitalizacji, zielonych technologii i zdrowia ‒ powiedział prezes i dyrektor generalny KIG.
Martha Schultz podkreśliła znaczenie, jakie strona austriacka przywiązuje do świetnej, wieloletniej współpracy w ramach spotkań izb gospodarczych obu krajów. ‒ Nasze najbliższe działania oprzemy przede wszystkim na dwóch filarach, czyli transformacji cyfrowej i zielonych technologiach ‒ stwierdziła prelegentka.
Krzysztof Drynda zwrócił uwagę uczestników spotkania, że obecność przedstawicieli władz świadczy o wysokim poziomie współpracy polsko-austriackiej. ‒ Polski eksport wzrósł w ostatnim czasie o 25 proc. Zależy nam na dalszym łączeniu przedsięwzięć polskich i austriackich firm poszukujących zaufanych i odpowiedzialnych partnerów w rozwoju biznesu ‒ podkreślił mówca.

Digitalizacja w służbie obywateli

Część dotycząca digitalizacji poświęcona była transformacji cyfrowej i rozwiązaniom cyfrowym w sferze publicznej ‒ inwestycjom w e-usługi, konsolidacji oraz rozwiązaniom IT usprawniającym funkcjonowanie sektorów administracji publicznej, rolnictwa, procesów inwestycyjnych oraz upowszechniania technologii przełomowych w sektorze publicznym, gospodarce i społeczeństwie.
Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, przypomniała, że ponad połowa Krajowego Planu Odbudowy przeznaczona jest na cyfrową i zieloną przyszłość. ‒ Polska i Austria od lat współpracują na rzecz zrównoważonego rozwoju i prowadzą ważne badania na rzecz wspólnej przyszłości ‒ zauważyła prelegentka.
Dieter Hampel, Professional on EU Funded Projects, Governmental Initiative „Best Practice Austria”, podkreślił, że jego agencja obsługująca wszystkie projekty wspierane z funduszy europejskich odciąża w tym zakresie partnerów biznesowych. ‒ Wdrażamy projekty cyfryzacji sprawdzone na naszym rodzimym gruncie i mające szanse na udaną implementację w innych krajach ‒ stwierdził mówca.
Christian Rupp, CIO, European Joint Innovation Lab eGovernment, zauważył, że digitalizacja jest ściśle związana z transformacją energetyczną i zdrowiem obywateli. ‒ W Austrii już wcześniej powiązaliśmy różne dziedziny w jeden system, by mogły być optymalnie wykorzystywane przez administrację publiczną i obywateli. To jednocześnie zarządzanie wiedzą i budowanie systemu najlepiej ją wykorzystującego ‒ powiedział prelegent.
Wolfgang Ebner, Deputy Chief Digital Officer, stwierdził, że cyfryzacja, jakiej chcemy, to taka, która nie będzie miała przegranych, która zapewni nowe miejsca pracy i poczucie bezpieczeństwa zawodowego, polepszenie jakości życia i wzrost gospodarczy. ‒ Wszystkie te scenariusze złożą się na jednolitą strategię digitalizacji, która zaowocuje powstaniem społeczeństwa cyfrowej odpowiedzialności ‒ podkreślił mówca.
Ulrike Domany-Funtan, General Secretary, Fit4Internet /Verein, zauważyła, że większość współczesnych profili zawodowych wymaga kompetencji cyfrowych, których brak jest obecnie wyjątkowo dotkliwy. ‒ Muszą one być standaryzowane i certyfikowane, by przedsiębiorstwom było łatwiej znaleźć wykwalifikowanych pracowników ‒ stwierdziła.

Transformacja ku nowoczesności

Polityka klimatyczna wyznacza ramy prawne dla przedsiębiorców, a Unia Europejska traktuje ochronę klimatu priorytetowo. Zielony Ład to strategia, która ma przekształcić Unię Europejską w nowoczesną i konkurencyjną gospodarkę o minimalnym wpływie na środowisko. Główne założenia to osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych w sposób zrównoważony społecznie.
Dlatego też budowa możliwości inwestycyjnych miast musi być ukierunkowana na zieloną transformację, czyli wzrost wykorzystania transportu przyjaznego dla środowiska, recycling i doliny wodorowe.
Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia, zauważył, że zielona energia trafiła już pod strzechy i coraz więcej paneli fotowoltaicznych pojawia się na dachach domów. ‒ To ważne, by zielona energia nie była kojarzona wyłącznie z przemysłem. Projekty transformacji energetycznej oprócz elementu edukacyjnego, jakim jest uświadamianie obywatelom konieczności korzystania z czystej energii, zawierają również konkretne wsparcie finansowe - powiedział marszałek.
Szymon Byliński, dyrektor departamentu elektromobilności i gospodarki wodorowej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podkreślił, że stoimy u progu rewolucji energetycznej. ‒ Transport niskoemisyjny będzie wyznaczony przez zastosowanie wodoru. Stoją więc przed nami wyzwania w kwestii kosztów i bezpieczeństwa magazynowania paliwa wodorowego. Energetyka zdekarbonizowana to przyszłość ‒ stwierdził mówca.
Michael Losch, Special Envoy for Green Industry at the Austrian Federal Ministry for Climate Action, Environment, Energy, Mobility, Innovation and Technology, powiedział, że rok 2050 jako cel osiągnięcia neutralności klimatycznej łączy Austrię, Polskę i inne państwa Unii Europejskiej. ‒ Przechodzimy do technologii opartych na wykorzystaniu wodoru na skalę przemysłową i nie tylko w mobilności. Technologie te opuściły już laboratoria i nadszedł czas na ich wdrożenie, czyli kooperację rozwiązań politycznych z gospodarką ‒ podkreślił.
Gudrun Senk, CEO Wiener Wasserstoffgesellschaft, zauważyła w swym wystąpieniu, że neutralność energetyczna jest do osiągnięcia wówczas, jeśli będziemy brać pod uwagę nie tylko transport, ale przede wszystkim ciepłownictwo i energetykę wytwarzającą elektryczność. ‒ Przyszłością jest wodór jako paliwo w transporcie, ale głównie jako źródło pozyskiwania energii w elektrowniach i przemyśle ‒ powiedziała prelegentka.

Kierunek e-zdrowie

Strategia e-zdrowia wyznacza kierunki transformacji cyfrowej obejmującej m.in. rozwój publicznych usług cyfrowych, wdrażanie narzędzi informatycznych wspomagających pracę lekarza, wytworzenie rozwiązań telemedycznych i ich integrację z usługami e-zdrowia oraz rozwój kompetencji cyfrowych kadr medycznych i cyfryzację procesów ochrony epidemiologicznej. Spotkanie było poświęcone oczekiwaniom instytucji ochrony zdrowia i możliwościom technologicznym polskich i austriackich firm.
Hubert Życiński, zastępca dyrektora departamentu innowacji w Ministerstwie Zdrowia, przypomniał, że gdyby nie wprowadzone centralnie usługi cyfrowe takie jak Internetowe Konto Pacjenta, e-recepty i e-skierowania, służbie zdrowia dużo trudniej przyszłoby walczyć z pandemią. ‒ Rozwijamy te usługi, a także nowe, jak centralne repozytorium danych medycznych, zdalne EKG czy KTG dla kobiet w ciąży. Wraz z partnerami z Austrii aktywnie działamy też na unijnych forach na rzecz wprowadzenia i rozwoju transgranicznej recepty oraz międzynarodowej karty pacjenta ‒ stwierdził mówca.
Tomasz Snażyk, CEO, Start-up Poland, zwrócił uwagę na niezwykle dynamiczny rozwój polskich start-upów w dziedzinie telemedycyny oraz aplikacji mobilnych i webowych. ‒ Prawie 80 proc. z nich chce wejść na rynki zagraniczne, upatrując w tym możliwość dalszego rozwoju ‒ stwierdził prelegent.
Krzysztof Witoń, dyrektor VAMED Gruppe, zwrócił uwagę na konieczność brania pod uwagę doświadczenia firm w kompleksowym podejściu do inwestycji medycznych.
Christian Raming, project leader, CZ-National eHealth Center, Ehealth-ELGA, przekonywał słuchaczy, że rozwiązania IT wymagają sprawnego wdrażania we współpracy ze wszystkimi czynnikami rządowymi i publicznymi. ‒ Implementacja sprawdzonych rozwiązań cyfrowej pomocy medycznej oszczędza czas i zmniejsza koszty takiego przedsięwzięcia ‒ zauważył prelegent.
Mikołaj Gurdała, EIT Health InnoStars Ecosystem Lead for Poland, stwierdził, że niezwykle istotnym dla odniesienia sukcesu w tej dziedzinie jest koncentrowanie się na rozwoju innowacji w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia. ‒ Dzięki temu najlepsze rozwiązania szybciej trafiają do pacjentów. Pandemia okazała się katalizatorem rozwoju takich rozwiązań jak telemedycyna czy sztuczna inteligencja ‒ podkreślił mówca.

Budująca współpraca

‒ Prezydent Andrzej Duda na zakończenie Forum Ekonomicznego „Green Future” stwierdził, że polsko-austriackie stosunki gospodarcze rozwijają się satysfakcjonująco, i przypomniał, że wzajemne obroty handlowe osiągnęły w 2020 r. prawie 8,5 mld euro. Wskazał też na „zielone technologie” jako nowe pole współpracy.
Prezydent powiedział, że o dalszym rozwoju polsko-austriackich relacji miał okazję rozmawiać podczas wtorkowego spotkania z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem. ‒ Wierzę, że wizyta pana prezydenta Van der Bellena w naszym kraju przyczyni się do tego, że te kontakty ‒ i pomiędzy nami jako prezydentami, i pomiędzy naszymi rządami ‒ będą jeszcze bardziej intensywne, co będzie owocowało także dla państwa jeszcze bardziej sprzyjającymi warunkami współpracy gospodarczej i na wszelkich innych polach. Liczę, że dzisiejsze wydarzenie będzie stanowiło asumpt do dalszej intensyfikacji relacji ekonomicznych i międzyludzkich - stwierdził prezydent.
Andrzej Duda zauważył, że Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. - Pomimo negatywnych skutków pandemii COVID19, nasze relacje wykazały się stabilnością i odpornością na ten kryzys. Z satysfakcją odnotowuję znaczącą aktywność austriackich inwestorów w Polsce. Liczę też na dalszy wzrost kontaktów inwestycyjnych polskich przedsiębiorców w Austrii. Chciałbym, aby wolumen tej wzajemnej wymiany handlowej i inwestycyjnej stale wzrastał. Jestem przekonany, że w obu naszych krajach i społeczeństwach, i gospodarkach jest taki potencjał - powiedział Andrzej Duda. ‒ Dostrzegam go zwłaszcza w dziedzinie zielonych technologii ‒ podkreślił prezydent, dodając, że doskonałą dźwignią zielonego wzrostu gospodarczego jest cyfryzacja.
‒ Nie mam wątpliwości, że poprzez zielone inwestycje możemy odwrócić proces utraty bioróżnorodności oraz zbudować czystą, ekologiczną i sprzyjającą ochronie klimatu gospodarkę ‒ podkreślił Andrzej Duda. ‒ Inwestując w zielone miejsca pracy oraz innowacje, zbudujemy lepszą przyszłość oraz zapewnimy przyszłym pokoleniom bardziej zrównoważony rozwój ‒ dodał prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że Austria to jedno z państw należących do Inicjatywy Trójmorza. ‒ Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Świetnym instrumentem ułatwiającym realizacje tego celu jest powstała w 2016 r. Inicjatywa Trójmorza, obejmująca 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym - powiedział prezydent Duda.MAK

Polska może sięgnąć po sprawdzone rozwiązania

ikona lupy />
Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services / fot. materiały prasowe
Prognozy dotyczące urbanizacji są nieubłagane: do 2050 r. wPolsce wmiastach będzie mieszkało 70 proc. ludności. Zostało więc raptem 30 lat na rozwiązanie bieżących problemów idobre planowanie wcelu zapobieżenia powstawaniu nowych.
Jednym z najważniejszych problemów w miastach jest zapewnienie dobrych usług związanych z mobilnością mieszkańców. Dodatkowo muszą to być usługi jak najbardziej zrównoważone. Rolą samorządów jest umiejętne godzenie interesów wszystkich użytkowników miejskich dróg: pieszych, jeżdżących na hulajnogach, rowerzystów, użytkowników transportu zbiorowego, kierowców. Są na to różne sposoby, wszystkie mieszczą się w katalogu szeroko pojętych inteligentnych systemów transportowych. Musimy jednak odejść od podejścia silosowego i projektowania oddzielnych rozwiązań dla poszczególnych problemów. Potrzebne jest myślenie ogarniające wszystkie aspekty - od zarządzania popytem na środki transportu, poprzez systemy integrujące dane pozyskiwane przez wszystkie służby miejskie i pozwalające na przyspieszenie reakcji na wypadki i inne nietypowe sytuacje, aż po zmianę nawyków transportowych mieszkańców.
W tym zakresie aż prosi się o współpracę z Austrią i austriackimi firmami technologicznymi. Nie bez kozery Wiedeń od lat wygrywa rankingi miast najbardziej przyjaznych do życia. Mieszkańcy chwalą sobie działania magistratu, które doprowadziły do uspokojenia ruchu w mieście, oddania przestrzeni pieszym, powstania stref niskiej emisji.
Pocovidowa rzeczywistość pokazuje, że taka dbałość o miejskie dobro wspólne procentuje lepszym samopoczuciem mieszkańców, budową więzi społecznych i ogólną poprawą jakości życia. Im więcej „zielonych” przykładów uda się przenieść na nasze podwórko, tym lepiej będzie dla nas i dla naszych dzieci.
ikona lupy />
fot. materiały prasowe