W ciągu ostatnich 12 miesięcy benchmarkowe kontrakty terminowe na emisję dwutlenku węgla spadły o 44 proc.

Kontrakty terminowe na prawa do emisji CO2 na grudzień na giełdzie ICE Endex spadły w poniedziałek o 6,7 proc. do 53,37 euro za tonę, najniższego poziomu od sierpnia 2021 r. Obecna cena jest o 33 proc. niższa niż na początku roku.

ikona lupy />
Cena kontraktów terminowych praw do emisji CO2 na grudzień / Bloomberg

Marcus Ferdinand, dyrektor ds. analityki w Veyt uważa, że przecena praw do emisji CO2 jest echem łagodzenia sytuacji na rynkach energii i ciągłej presji ze strony funduszy inwestycyjnych, które zwiększają portfel krótkich pozycje netto.

Reklama

„Ponieważ Komisja Europejska obniży prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro, perspektywa przedłużającego się ponurego obrazu makroekonomicznego prawdopodobnie będzie nadal ciążyć przemysłowi, a co za tym idzie, wpłynie na notowania emisji dwutlenku węgla”.

Niektórzy gracze rynkowi spodziewają się kontynuacji spadków. Jak wynika z danych opublikowanych w zeszłym tygodniu, krótkie pozycje funduszy inwestycyjnych osiągnęły rekordowy poziom, a zainteresowanie opcjami na spadek cen emisja dwutlenku węgla poniżej 50 euro wzrosło w tym roku do ponad 10 000 lotów, czyli do poziomu prawie 10 razy wyższego niż na początku grudnia.

Doświadczony menadżer funduszy hedgingowych Per Lekander powiedział w zeszłym tygodniu Bloombergowi, że pozwolenia powinny być warte zaledwie 35 euro za tonę.