Katowice: Ruszają Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego
Górnicze kombajny, systemy podziemnego transportu, obudowy wyrobisk, przenośniki i wiertnice, systemy automatyki i sterowania składają się na ekspozycję w ramach Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017”.
(PAP)
1
„Górnictwo węgla kamiennego i brunatnego daje prawie 0,5 mln miejsc pracy, płaci do budżetu państwa i do budżetów lokalnych miliardowe podatki, napędza koniunkturę. Możemy się poszczycić nowoczesnymi rozwiązaniami. Nie ustępujemy w świecie, jeżeli chodzi o know-how w dziedzinie górnictwa” - mówił Olszowski.
„Zachęcam do zapoznania się z tym rozwiązaniami – z automatyzacją, z robotyzacją. Jeżeli ktoś powie państwu, że tak szeroko rozumiany przemysł górniczy to jest przemysł schyłkowy, zmierzchły, to powiedzcie mu, że mu nie wierzycie i że to jest nieprawda” - zaznaczył szef branżowej izby.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
2
Prezes GIPH przekonywał też, że w chwili, w której udało się uratować górnictwo od upadłości – dzięki ogromnym działaniom restrukturyzacyjnym w branży, ale też korzystnej koniunkturze cenowej – sytuacja sektora w najbliższym czasie powinna nadal poprawiać się.
„Informacje, jakie napływają ze świata wskazują, że świat nie odchodzi od węgla, ale zwiększa zużycie węgla – nawet takie kraje, które węgla w ogóle nie mają. Węgiel to jest paliwo przyszłości i będzie nim. Jest tylko jedno ale – nie możemy tego węgla nadal użytkować w barbarzyński sposób. Znamy odpowiednie technologie, które umożliwiają produkcję energii czy produktów chemicznych z węgla zgodnie z ekologią. O to trzeba walczyć” - zaakcentował Olszowski.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
3
„W żadnym wypadku nie możemy zgodzić się z kampanią antywęglową i z poglądami, że górnictwo trzeba zlikwidować, zamknąć, a węgiel wyeliminować z miksu energetycznego Unii Europejskiej – bo to strzelanie sobie w kolano” - dodał.
Prezes stowarzyszenia Euracoal, skupiającego europejskie środowisko górnicze Wolfgang Cieslik zaznaczył, że branża będzie jeszcze przez następne 50 lat zabezpieczeniem dostaw źródeł energii dla sektora energetycznego. Zwrócił przy tym uwagę na obecną rolę stabilizującą w sektorze Polski, gdzie węgiel odpowiada za ok. 80 proc. miksu energetycznego oraz Niemiec, gdzie udział ten to blisko 50 proc.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
4
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa wskazał, że targi rozpoczynają się w przededniu wejścia w życie uchwały antysmogowej w woj. śląskim. Podkreślił, że aksjomatem prac nad tymi przepisami było założenie, że nie można rezygnować z węgla, bo przed węglem jest przyszłość i na węglu można budować rozwój regionu.
„Sama uchwała antysmogowa jest szansą dla górnictwa na nowe technologie, czyste technologie węglowe. Już słyszymy, że sektor nauki i sektor przemysłu zaczynają ze sobą współpracować, aby tej uchwale sprostać, aby węgiel w naszych domach, w naszym regionie mógł być spalany w taki sposób, aby nie szkodził naszemu życiu i zdrowiu. Trzymamy zatem za branżę kciuki. Cieszymy się, że sytuacja w górnictwie jest uspokojona i dzisiaj można planować przyszłość górnictwa razem z przyszłością woj. śląskiego” - wskazał marszałek.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
5
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Adam Mirek przypomniał, że o bezpieczeństwie pracowników branży decydują maszyny, urządzenia, systemy monitorowania zagrożeń. „Te targi, ta impreza, ludzie, którzy tu przyjeżdżają i prezentują swoje osiągnięcia powodują, że górnictwo może i staje się bezpieczniejsze” - ocenił. „Tym bardziej jest ogromny sens organizowania takiej imprezy” - dodał.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
6
Jednym z ważniejszych wydarzeń katowickich targów będzie wtorkowa konferencja branżowa „Węgiel w okresie transformacji energetycznej”. W jej trakcie przedstawiciele Ministerstwa Energii przedstawią konsultowany obecnie między resortami „Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce na lata 2016-2030”.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
7
Jak podali organizatorzy, głównym celem konferencji będzie wykazanie, że wytwarzanie energii w elektrowniach węglowych jest jedyną technologią w Europie, która oferuje ciągłe dostawy energii bez ryzyka geopolitycznego. Jednocześnie w trakcie targów promowane mają być innowacyjne rozwiązania dla branży, służące poprawie bezpieczeństwa, a także ochronie przyrody.
mtb/ akp/ son/
fot. (mr) PAP/Andrzej Grygiel
PAP / Andrzej Grygiel
Komentarze(2)
Pokaż: