Dow Jones Industrial w piątek na zamknięciu zniżkował o 282 punkty, czyli o 0,85 proc. i wyniósł 32.920,46 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł 1,11 proc. i wyniósł 3.852,36 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,97 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.705,41 pkt.

Chociaż ostatnia godzina handlu przyniosła odrobienie części strat, amerykańskie indeksy odnotowały drugi z rzędu spadkowy tydzień. S&P 500 stracił ponad 2 proc. w ciągu tygodnia, a w grudniu niecałe 6 proc.

Reklama

Pogorszenie nastrojów w tym tygodniu nastąpiło m.in. po środowej decyzji Fed o podniesieniu głównej stopy procentowej w USA o 50 pb. - najwyższego poziomu od 15 lat. Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

"Po łudzeniu się nadziejami na zwrot w polityce Fedu, inwestorzy doświadczają niestrawności po środowym komunikacie FOMC, które powtórzył następnie Jerome Powella na konferencji, mówiąc, że stopy proc. w USA pozostaną na wysokim poziomie na dłuższy czas” – powiedział John Lynch, dyrektor ds. inwestycji w Comerica Wealth Management.

Kim Forrest, założyciel Bokeh Capital, oceniła że na początku tygodnia, biorąc pod uwagę dane o CPI, można było się spodziewać, że Fed i inne banki centralne będą mniej jastrzębie, ale ponieważ tak się nie stało, trudno mieć nadzieję na miękkie lądowanie.

Mary Daly, prezes Fed z San Francisco powiedziała, że przyjmuje ostatnie wiadomości o inflacji z zadowoleniem, ale to nie wystarczy, aby zmienić jej pogląd na to, dokąd powinna zmierzać polityka pieniężna.

"Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, ale nie będę pewna, dopóki nie zobaczę powtarzających się dowodów na to, że inflacja naprawdę wraca na ścieżkę 2 proc. w nadchodzących latach. Jesteśmy daleko od naszego celu” - powiedziała Daly American Enterprise Institute.

Największe spadki w piątek zanotował m.in. sektor nieruchomości, podczas gdy akcje spółki Meta wzrosły o blisko 3 proc. po podwyższeniu przez JP Morgan rekomendacji do "przeważaj" z "neutralnie".

Dobrze poradziły sobie akcje Adobe po tym, jak skorygowane zyski spółki w czwartym kwartale przebiły oczekiwania.

Akcje Maxar wzrosły po tym, jak spółka zgodziła się zostać przejęta przez firmę private equity Advent International za 53 USD za akcję.

Spadały natomiast notowania Goldman Sachs. Portal Semafor podał, że bank planuje zwolnić 4 tysiące pracowników.

Inwestorzy analizowali decyzje światowych banków centralnych. Rynki negatywnie reagowały na czwartkowe ostrzeżenia z EBC, że agresywne podwyższanie stóp procentowych w strefie euro jest dalekie od zakończenia. Podsyca to na rynkach obawy o zagrożenia dla gospodarki strefy euro.

W tym tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii podniosły stopy procentowe po 50 pb., ponieważ inflacja w tych regionach pozostaje na wysokim poziomie.

"Niepokojącym aspektem dla rynków jest to, że poziomy końcowe dla stóp procentowych pozostają wciąż nieznane, a dwa największe banki centralne na świecie wspinają się po stromej ścieżce na bardzo restrykcyjne dla gospodarki terytorium. Podwyższenie stóp procentowych w słabnącym otoczeniu makro niewątpliwie wywoła recesję. Pytanie tylko jak głęboką” – napisał w raporcie Stephen Innes, partner zarządzający w SPI Asset Management.

"Obawy przed recesją wróciły. Wszelkie nadzieje na rajd Świętego Mikołaja prawie wyparowały, a wcześniejsze rozważania nt. szczytowej inflacji i stóp procentowych zostały mocno nadwątlone. Komentarze EBC, że nie zwalnia tempa podwyżek, były w bezpośredniej sprzeczności z tym, co rynki wyceniały w ostatnich tygodniach” – powiedział Richard Hunter, szef ds. rynków w Interactive Investor.

Inwestorzy w piątek otrzymali dane na temat koniunktury.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 46,2 pkt. wobec 47,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 46,9 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, wyniósł w grudniu 44,4 pkt. wobec 46,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 46,5 pkt.

Indeks PMI composite w USA, wyniósł w grudniu 44,6 pkt. wobec 46,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się 46,9 pkt.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 4 pb. do 3,49 proc. Dochodowość 30-letnich rośnie o 4 pb. do 3,53 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -74 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -81 pb. Poziom inwersji krzywej rentowności osiąga najwyższe poziomy od czterdziestu lat.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 74,20 USD za baryłkę, po spadku o 2,48 proc., a lutowe futures na Brent zniżkują o 2,88 proc. do 78,90 USD/b.

doa/ sp/