"Spółka wraz ze spółkami zależnymi jest w trakcie realizacji 'Strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030'. [...] Strategia ta zakłada kontynuację realizacji będących w toku projektów inwestycyjnych, w szczególności uruchomienie nowego segmentu biznesowego - Segmentu Poliolefin - poprzez realizację projektu 'Polimery Police', ale również rozpoczęcie kolejnych istotnych zadań związanych w szczególności z transformacją klimatyczno-energetyczną mającą na celu ograniczenie emisyjności szkodliwej dla środowiska naturalnego poprzez ograniczanie zużycia węgla, dekarbonizację, rozwój OZE i źródeł bezemisyjnych" - czytamy w komunikacie.

W związku z powyższym zarząd spółki rekomenduje, aby osiągnięty w 2022 roku zysk netto w całości pozostawić w spółce. Pozostawienie zysku stanowić będzie zabezpieczenie finansowania realizacji zaplanowanych zamierzeń inwestycyjnych podnoszących wartość spółki dla akcjonariuszy, ze szczególnym uwzględnieniem jej transformacji energetycznej.

Reklama

"Należy również uwzględnić pogorszenie sytuacji w otoczeniu, w jakim spółka funkcjonuje, związane z osłabieniem popytu wynikającym z inflacji oraz wzrostu stóp procentowych. Okoliczności powyższe mogą mieć negatywny wpływ na wyniki i zadłużenie finansowe spółki i Grupy w roku 2023 i w latach kolejnych w związku z czym zasadne jest przeznaczenie wypracowanego przez spółkę zysku netto za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2022 roku w całości na kapitał zapasowy" - zakończono.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

(ISBnews)