Najdziwniejsze kierunki studiów za granicą
Polskie uczelnie starają się przyciągnąć kurczącą się populację studentów nowymi, wymyślnymi kierunkami. Ale póki co nie dorównują w tym względzie uczelniom amerykańskim – wydaje się, że można tam studiować prawie wszystko.
Polskie uczelnie starają się przyciągnąć kurczącą się populację studentów nowymi, wymyślnymi kierunkami. Ale póki co nie dorównują w tym względzie uczelniom amerykańskim – wydaje się, że można tam studiować prawie wszystko.
1 Gdzie, jeśli nie w Liverpoolu? To nasz jedyny wyjątek spoza USA. Brytyjski uniwersytet Hope oferuje studentom kierunek Beatlesi, Muzyka Popularna i Społeczeństwo. Absolwenci będą wykształceni w kwestii roli, jaką muzyka popularna spełniała w społeczeństwie przez ostatnie 50 lat z zespołem The Beatles jako ilustracją. Czesne wynosi 4800 GBP za semestr.
Bloomberg
2 Michigan State University oferuje amerykański odpowiednik programu licencjackiego, magisterskiego, a nawet doktoratu z pakowania. Studenci odkrywają technologie opakowań i pracują nad poprawą ich funkcjonalności i ekologiczności. Zawód, przynajmniej w tak dużej gospodarce jak amerykańska, wydaje się mieć przyszłość.
ShutterStock
3 To kierunek dla miłośników wyścigów konnych, chcących kiedyś takowym – jak sugeruje nazwa kierunku – zarządzać. Na University of Arizona można tu obrać dwie specjalizacje – „ścieżka zwierzęca” kształci trenerów i hodowców koni, a „ścieżka biznesowa” – managerów w tej branży. Według dyrektora tego kierunku, 80 proc. absolwentów znajduje pracę w branży zaraz po ukończeniu studiów.
ShutterStock
4 Ta wyjątkowo wąska specjalizacja dla inżynierów na California State University to kierunek dla pasjonatów – i osób pewnych tego, że właśnie w tej branży znajdą pracę. Studenci nauczą się tego, jak projektować i budować karuzele, kolejki górskie czy diabelskie młyny. Czesne wynosi 1892 USD za semestr.
ShutterStock
5 Wbrew pozorom nie są to studia terapeutyczne dla niezdecydowanych. Chodzi o wysoki szczebel zarządzania – doktoranci na Indiana University zdobędą wiedzę z dziedziny metod ilościowych podejmowania decyzji biznesowych, wykorzystując badania naukowe, dane i analizy.
ShutterStock
6
Bycie licytatorem – osobą prowadzącą aukcje – wymaga kwalifikacji. Studia w tym zakresie na Harrisburg Area City College uczą wyboru towarów, techniki ich wyceny, ale też samego prowadzenia aukcji. Czy są oddzielne zajęcia z obsługi młotka? Tego nie wiemy.
Na zdjęciu aukcja w teatrze Berliner Ensemble. Zdj. 360b / Shutterstock.com
ShutterStock
7 To jedna z tych specjalności, o których istnieniu większość ludzi nie dowie się przez całe życie. Można ją jednak studiować na Penn State University. Studenci uczą się tam między innymi profesjonalnego dbania o stadionowe podłoże czy produkcji darni. Nie jest to szczególnie łatwy kierunek – wśród obowiązkowych zajęć jest biologia, chemia i meteorologia.
ShutterStock
8 Liberty University, największy chrześcijański uniwersytet na świecie, oferuje kierunek, który stanowi de facto studia licencjackie w byciu kurą domową. Szkoła znajduje się w stanie Virginia i przekazuje studentom „wartości, wiedzę i umiejętności konieczne do dbania o wzmocnienie współczesnej rodziny. Celem kierunku jest umożliwienie jednostkom i rodzinom zdrowego funkcjonowania jako element większego społeczeństwa.” Zajęcia jakie oferuje kierunek to między innymi równowaga pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym, decyzje finansowe w rodzinie czy dietetyka. Cały rok studiów kosztuje 20 300 USD.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama