Przewodniczący Rady Mediów Narodowych był pytany we wtorek, czy media publiczne są w Polsce potrzebne. „To jest pytanie retoryczne, gdyby nie media publiczne, to pluralizm mediany w Polsce byłby zagrożony. Praktyka odpowiada na to pytanie” – stwierdził.

Zapytany o finasowanie mediów publicznych mówił, że „rząd musie przygotować rozwiązania systemowe". "Tutaj dyskusja i terminy są jednak kwestią otwartą”. Dodał, że "systemowe rozwiązania są trudne".

"W ostatnich dwóch latach, media publiczne dostały potężny zastrzyk gotówki. W sprawie mediów publicznych jestem spokojny, jeśli chodzi o pieniądze, gorzej może być, jeśli chodzi o rozwiązania systemowe" - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Czabański stwierdził także, że były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Jan Dworak i obecny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski "są zwolennikami istnienia silnych mediów publicznych". "Różnimy się w koncepcjach, jak je finansować, jak powinny funkcjonować, jaki powinien być nadzór, jak wybierane władze. Jeżeli chodzi o istotę istnienia mediów publicznych – tak jak znam pana Dworaka i Kołodziejskiego – są zwolennikami - tak jak ja - istnienia silnych mediów publicznych” – mówił. (PAP)