Program "Dobry start" to 300 zł wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że do tej pory rodzice złożyli blisko 2,5 mln wniosków o przyznanie świadczenia. "Właśnie z myślą o takich rodzinach uruchomiliśmy ten program. Chcemy rodzicom pomóc w przygotowaniu odpowiedniej wyprawki, a że wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego ponoszą wszyscy, to program również dedykowany jest wszystkim uczniom bez wyjątku, bez względu na dochody rodziny" - podkreśliła Maląg.

Jak dodała, do tej pory, w trzeciej edycji programu, przyznano ponad 2,8 mln świadczeń. "Wiemy, jak dużym obciążeniem dla domowych budżetów może być przygotowanie wyprawki szkolnej, zwłaszcza, kiedy do szkoły idzie kilkoro dzieci. 300 złotych świadczenia +Dobry Start+ to nieoceniona pomoc dla rodzin wysyłających dzieci do szkoły" - wskazała minister.

Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej. Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią ministerstwo rodziny zachęca jednak do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków.

Reklama

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 lat lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 lat. Wsparcie przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Wnioski można składać do 30 listopada.