Jaka średnia wartość kredytu mieszkaniowego?
Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w maju br. 467,6 tys. zł i była wyższa o 7,4% r/r. W porównaniu do kwietnia br. była wyższa o 2,1%, podano.
"O 8,4% wzrosła w maju liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w porównaniu do kwietnia br., a w ujęciu rocznym wzrosła aż o 43,1%. To najwyższy wynik od października 2021 r., z wyjątkiem dwóch impulsów, tj. z marca 2022 r., gdy wystąpiło przyspieszenie składania wniosków o kredyt w związku z zapowiedzią zwiększenia bufora na stopę procentową od kwietnia 2022 r. oraz z okresu II półrocza 2023 r. w wyniku wprowadzenia programu 'Bezpieczny kredyt 2%'" - skomentował główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.
Ocenił, że popyt na kredyt mieszkaniowy jest już wybudzony dzięki pierwszej obniżce stóp procentowych i oczekiwaniu na kolejne.
Co napędza popyt na kredyty mieszkaniowe?
"Spadek stóp procentowych, a wraz z nim wzrost popytu, stał się istotnym punktem zwrotnym mobilizującym kredytobiorców. Wysokie stopy procentowe w okresie czerwiec 2022 r. – czerwiec 2023 r., praktycznie 'zamroziły' popyt na kredyty mieszkaniowe. Kolejnym czynnikiem stymulującym zainteresowanie kredytem na mieszkania jest stabilna sytuacja cenowa na rynku nieruchomości, w tym oznaki spadku cen r/r na rynku wtórnym, które skłaniają do zakupu nieruchomości" - wskazał główny analityk.
Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość wartości Indeksu jest średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, dodał.
"W maju br. średnia kwota 467,6 tys. zł jest najwyższa w historii. W mojej opinii, w kolejnych miesiącach rekord wartości BIK Indeksu Popytu zostanie przekroczony wraz z większą liczbą osób wnioskujących i wyższą średnią wnioskowaną kwotą o kredyt" - podsumował Rogowski.