Wzrost polskich inwestycji bezpośrednich za granicą

Z danych UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju - PAP) wynika, że polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w 2023 r. wyniosły 10,4 mld USD. Jest to wzrost o 64 proc. w stosunku do roku poprzedniego i o 228 proc. względem 2021 r. Tym samym stosunek polskich inwestycji bezpośrednich za granicą do bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) ulokowanych w Polsce wyniósł 36 proc., co jest trzecim najwyższym wynikiem w historii (po 2010 r. i 2016 r.) - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jak wskazał PIE, próg 10 mld USD polskie inwestycje bezpośrednie za granicą przekroczyły wcześniej tylko raz (w 2016 r.). Przy względnie stałych wartościach napływów BIZ do Polski w ostatnich trzech latach może to sugerować rosnące umiędzynarodowienie polskich firm. Skumulowany kapitał zainwestowany przez polskie firmy za granicą wzrósł o 29 proc. do ponad 38 mld USD.

Struktura polskich inwestycji bezpośrednich

Analiza struktury polskich inwestycji bezpośrednich za granicą na podstawie danych bilansu płatniczego NBP pokazuje, że dominującą formą transakcji w 2023 r. były instrumenty dłużne. Jest to istotna zmiana w stosunku do 2022 r., w którym dominowały reinwestycje zysków wypracowanych przez polskie spółki działające na rynkach zagranicznych (stanowiły one 89 proc. wartości netto transakcji z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą) - zaznaczono.

"Z kwoty 10,4 mld USD opublikowanej przez UNCTAD zaledwie 202 mln USD to aktywa nabyte przez polskie podmioty w wyniku fuzji lub przejęć. Z kolei ogłoszone w 2023 r. projekty greenfield, czyli tzw. inwestycje „od zera”, sumują się do 2,36 mld USD. Jest to o 2,6 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 27 proc. mniej niż w 2021 r." - czytamy.

Z bazy danych fDi Markets wynika, że w 2023 r. 63 polskie firmy ogłosiły łącznie 81 projektów typu greenfield, głównie poza Unią Europejską. Najwięcej polskich inwestycji zostało ogłoszonych w USA (594 mln USD), Czarnogórze (468 mln USD), Jordanii (414 mln USD), Rumunii (216 mln USD) i Kazachstanie (100 mln USD) - podał PIE.

Pod względem sektorowym dominują inwestycje w sektorze OZE (42 proc. łącznych wydatków kapitałowych). W tym obszarze prym wiodą dwie polskie spółki: Respect Energy (499 mln USD; OZE w Czarnogórze – produkcja amoniaku i wodoru, elektrownia wiatrowa, solarna, magazynowanie energii i Estonii – morska farma wiatrowa) oraz Hynfra (414 mln USD; fabryka zielonego amoniaku w Jordanii). Niemal 35 proc. ogłoszonych inwestycji ma charakter przemysłowy, zaś 20 proc. dotyczy energii elektrycznej - przekazał instytut. (PAP)