Park będzie musiała odsiedzieć łącznie 22 lata, ponieważ ciąży na niej również wyrok dwóch lat pozbawienia wolności za złamanie prawa wyborczego. Biorąc pod uwagę czas, który już spędziła w więzieniu, zostanie zwolniona w 2039 roku, w wieku 87 lat.

Czwartkowy wyrok Sądu Najwyższego wieńczy jeden z najgłośniejszych skandali politycznych w Korei Płd. - podkreśla agencja prasowa Yonhap.

Park, pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Korei Płd., została w 2017 roku usunięta z urzędu w atmosferze olbrzymich ulicznych protestów przeciwko jej rządom. Rok później skazano ją na 30 lat więzienia za nadużycia władzy, ale po serii apelacji wyrok zmniejszono do 20 lat.

Skandal obnażył powiązania wielkiego biznesu z polityką w Korei Płd. Była prezydent i jej bliska współpracowniczka Czoi Sun Sil miały przyjmować łapówki, opiewające łącznie na 77,4 mld wonów od wielkich korporacji, takich jak Samsung i Lotte, w zamian za preferencyjne traktowanie.

Reklama

Park jest czwartym byłym prezydentem Korei Płd. skazanym za przestępstwa. Jej poprzednik Li Miung Bak wrócił za kraty w listopadzie 2020 roku, gdy Sąd Najwyższy oddalił jego apelację i podtrzymał wyrok 17 lat pozbawienia wolności za korupcję i defraudację.

Dwaj wcześniejsi prezydenci, byli generałowie Roh Tae Wu i Czun Du Hwan, spędzili w więzieniu około dwóch lat za korupcję i zdradę stanu, ale w 1997 roku zostali ułaskawieni.