Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach Zieloni mówili o założeniach Zielonego Ładu – programu gospodarczej i społecznej odbudowy Europy i Polski po pandemii COVID-19, przygotowanego razem z Europejską Partią Zielonych. Przewodnicząca Zielonych posłanka Małgorzata Tracz podkreślała, że Śląsk potrzebuje sprawiedliwej transformacji, na którą mają popłynąć miliardy euro z Unii Europejskiej.

"Ale czy my będziemy mieć te pieniądze, czy będziemy mieć te środki na tak konieczną sprawiedliwą transformację? Wczorajszy wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej to nóż wbity w plecy sprawiedliwej transformacji na Śląsku i w innych regionach węglowych. Nie możemy być pewni bezpieczeństwa nawet jednego euro z unijnych pieniędzy, bo widać, że rząd PiS-u po prostu tych pieniędzy nie chce" - powiedziała posłanka.

"Julia Przyłębska na zlecenie prezesa PiS przeprowadziła prawny polexit" - dodała, podkreślając że Zieloni się na to nie zgadzają. Przewodnicząca oceniła, że w ten sposób zagrożony jest cały Krajowy Plan Odbudowy, który jej zdaniem pozostanie po prostu dokumentem, który nie przełoży się na realne pieniądze dla Polski. Przewodnicząca zaapelowała o udział w niedzielnej demonstracji na Placu Zamkowym w Warszawie, której uczestnicy będą m.in. manifestować sprzeciw wobec orzeczenia TK.

W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją – orzekł TK - jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Reklama

Nowy unijny mechanizm sprawiedliwej transformacji ma opierać się m.in. o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, niwelujący społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetycznej. Zgodnie z rządowym projektem Umowy Partnerstwa wartość środków FST w Polsce ma sięgnąć 4,4 mld euro, z czego ponad 3,8 mld euro ma trafić do regionów. Zarządzanie i interwencje FST określą Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji (KPST) wraz z planami terytorialnymi (regionalnymi).