Zwykle bierze on udział w wysyłaniu sygnałów z komórek nerwowych, ale w dużych ilościach wprowadza zmiany w obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za planowanie i podejmowanie decyzji (czyli bocznej kory przedczołowej, lPFC).

Wspomniane badanie Paris Brain Institute (ICM) miało na celu sprawdzenie, czy funkcje poznawcze takie jak koncentracja, pamięć, wielozadaniowość czy rozwiązywanie problemów mogą prowadzić do zmęczenia bocznej kory przedczołowej, która wpływa na podejmowanie decyzji.

W badaniu podzielono uczestników (pracowników biurowych) na dwie grupy, które różniły się między sobą trudnością przydzielonych zadań. Okazało się, że podwyższony poziom glutaminianu pojawił się tylko wśród członków grupy pracującej nad wyczerpującymi psychicznie zadaniami.

Reklama

Jak przepracowanie wpływa na podejmowanie decyzji

W kolejnej części badania uczestnicy zostali poddani testowi na podejmowanie decyzji. Zapytano ich chociażby o to, jakie formy psychicznych i fizycznych zajęć mają ochotę wykonywać oraz jak długo są skłonni czekać na uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia. Osoby z podwyższonym poziomem wspomnianego związku chemicznego wybierały mniej wymagające zajęcia, były mniej pobudzone i szybciej podejmowały decyzje.

Autorzy artykułu sugerują, że ponownego przemyślenia wymaga organizacja pracy osób na stanowiskach umysłowych. Wielu z nich potrzebuje częstszych i odpowiednio długich przerw na regenerację mózgu. Pod koniec dnia mamy bowiem tendencję do unikania wymagających zadań i podejmowania działań, które dają natychmiastowe nagrody.