Specjaliści z firmy Deloitte wskazują najważniejsze trendy technologiczne, które będą determinować rozwój globalnych firm w nadchodzących dwóch-trzech latach. To przewodnik także dla polskich przedsiębiorców, by umieli właściwie przygotować swoją firmę na technologiczną ewolucję.

To już 15. edycja corocznego raportu "Deloitte Tech Trends". Autorzy podkreślają, że w ciągu najbliższych 24-36 miesięcy kluczem do sukcesu firm będzie umiejętnośćutrzymania zintegrowanej strategii biznesowej, solidnych podstaw technologicznych i kreatywnej siły roboczej w obliczu rozwojumaszyn generatywnych.

Zobaczmy zatem, w jakich obszarach technologia będzie w kolejnych dwóch-trzech latach wspierać biznes.

Reklama

Nawet chmury już nie mieszczą danych

W miarę rosnącego znaczenia technologii w biznesie firmy operują na coraz większej liczbie danych. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że docelowym rozwiązaniem dla przetrzymywania gigabajtów czy terabajtów cyfrowych plików będą tzw. chmury. Tymczasem jak czytamy w raporcie, klasyczne usługi chmurowe - choć wciąż dostarczają wystarczającej ilości funkcjonalności dla większości codziennych operacji biznesowych – dla innowacyjnych zastosowań są niewystarczające. A to właśnie możliwość tworzenia, gromadzenia i analizowania ogromnych ilości danych często decyduje o przewadze konkurencyjnej.

U firm nastawionych na ten kierunek rozwoju pojawia się zatem potrzeba posiadania specjalistycznego hardware’u. Jako przykład niewystarczającego wsparcia usług chmurowych autorzy raportu wymieniają chociażby szkolenie modeli sztucznej inteligencji, przeprowadzanie skomplikowanych symulacji czy tworzenie cyfrowych bliźniaków środowisk rzeczywistych. Ich zdaniem procesy te wymagają „zupełnie innego” kalibru mocy obliczeniowej.

„Wiodące dzisiaj przedsiębiorstwa znajdują nowe sposoby wykorzystania istniejącej infrastruktury i dodawania nowoczesnego sprzętu i rozwiązań, aby jeszcze bardziej przyspieszyć procesy. Wkrótce niektóre z nich będą rozważać perspektywę wyjścia poza tradycyjne obliczenia binarne” – napisano w raporcie Deloitte.

Technologia w obronie przed technologią

Raport zwraca uwagę, że wraz z rozpowszechnianiem się sztucznej inteligencji, cyber-oszustom coraz łatwiej jest dokonywać podmian tożsamości i wyciągać istotne dane czy zasoby (choćby finansowe).

„Technologia deepfake jest wykorzystywana do obejścia biometrycznej kontroli dostępu opartej na rozpoznawaniu głosu i twarzy. Dzięki łatwości generowania głosu brzmiącego jak prawdziwy jest również używana w próbach phishingu” – podają w raporcie przykłady jego autorzy.

Ryzyko związane z utrzymaniem zabezpieczeń rośnie wraz z pojawianiem się każdego nowego narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, czyli GenAI. Klasyczne starcie miecza z tarczą.

Nowe zastąpi stare

Świat technologii rozwija się w zawrotnym tempie. Część rozwiązań, które firmy wprowadzały do swoich sieci, przestała już odpowiadać ich zapotrzebowaniu lub też została zastąpiona narzędziami nowej generacji. Dotyczy to m.in. centrów danych.

„Po wieloletnich inwestycjach w technologie, które kiedyś uznawane były za nowoczesne, przedsiębiorstwa stają teraz przed wyzwaniem związanym z koniecznością zmodernizowania kluczowych elementów, takich jak mainframe'y, sieci czy centra danych” – napisano w raporcie.

Nowa technologia może więc pomóc w selekcji i unowocześnieniu starej technologii.

„W przyszłych latach firmy prawdopodobnie będą opracowywać bardzo dostosowany i zintegrowany plan obejmujący cały >stos< technologiczny, w tym inwestycje w technologie samonaprawcze, które zmniejszą potrzebę przyszłych modernizacji« – oczekują specjaliści Deloitte.

A na koniec trochę człowieka

Maszyny, technologia, metadane, a jednak nadal w środku stoi człowiek. Jak piszą eksperci Deloitte, ludzkie umiejętności i talenty w zarządzaniu technologią „stają się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”.

Coraz więcej firm przyjmuje nowe podejście, skupiając się na przyciąganiu i zatrzymywaniu najbardziej wartościowych talentów technologicznych. Ten trend ma nawet swoją nazwę - Developer experience.DevEx, jak branżowo nazywa się to podejście, skoncentrowane jest przede wszystkim na programiście i ma na celu poprawę codziennej produktywności.