Inwestycje w nieruchomości komercyjne

Z publikacji CBRE wynika, że choć w skali roku rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej (region CEE) notuje spowolnienie, to od lipca do września br. wartość ulokowanego kapitału wyniosła 1,6 mld euro, czyli o 3 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

Zgodnie z raportem zrealizowane zostały 82 transakcje, każda o średniej wartości 20 mln euro. Rekordowe transakcje dotyczyły zakupów obiektów przemysłowych w Polsce i Słowacji. Najwyższą wartość kapitału pochłonęły nieruchomości biurowe (657 mln euro), następnie przemysłowe (467 mln euro) i handlowe (349 mln euro). Z kolei rynek mieszkaniowy - jak wskazano - przyciągnął 69 mln euro, a hotelowy 51 mln euro.

Reklama

Polska przyciągnęła najwięcej kapitału

Wskazano, że w trzecim kwartale br. w regionie CEE najwyższą wartość kapitału przyciągnęła Polska. W naszym kraju ulokowano 741 mln euro. Na drugim miejscu znalazły się Czechy i Słowacja, gdzie napłynęło odpowiednio 215 mln euro i 214 mln euro. Kraje Europy Południowo-Wschodniej zyskały 170 mln euro kapitału, a Węgry 132 mln euro. Litwa, Łotwa i Estonia odnotowały 80 mln euro inwestycji. Najsłabszy wynik w minionym kwartale przypadł Rumunii, w której w nieruchomości komercyjne inwestorzy ulokowali kwotę 62 mln euro.

Zaznaczono jednak, że w trzecim kwartale 2023 roku w porównaniu do tego samego okresu minionego roku widoczny jest spadek wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej o 42 proc.

"Mniejsze zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w nieruchomości komercyjne to trend globalny. Nasz region nie jest więc wyjątkiem. I choć skala spadku ma wiele przyczyn, to warto zauważyć, że jedną z nich jest wyższa niż wcześniej koncentracja inwestorów z Europy Zachodniej, Azji i USA na własnych rynkach" – powiedziała zastępca dyrektora w dziale Rynków Kapitałowych w CBRE Monika Kulawińska.

Inflacja i wysokie stopy procentowe ograniczają działania

Z obserwacji CBRE wynika, że inwestorzy wciąż bacznie obserwują rynek w regionie, jednak skalę działania cały czas ograniczają inflacja i wysokie stopy procentowe. "Mimo marginalnego wzrostu poziomu kapitału w ujęciu kwartał do kwartału, cały czas trudno mówić o jakimkolwiek przełomie. W porównaniu rok do roku w trzecim kwartale br. większość sektorów w regionie CEE notuje niższe wartości inwestycji" – zauważyła Kulawińska.

Dodała, że na tle nieruchomości wyróżnia się rynek mieszkań na wynajem, który w tym okresie odnotował wzrost o 72 proc. oraz hoteli, gdzie wartość ulokowanego kapitału okazała się o 16 proc. wyższa niż w tym samym okresie 2022 roku. "Inwestorzy czekają przede wszystkim na rozwój sytuacji inflacyjnej i decyzje dotyczące stóp procentowych" - dodała.

CBRE Group jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska