„Na podstawie zawiadomienia prokuratury generalnej ministerstwo informacji podjęło decyzję o ograniczeniu dostępu do portalu TUT.by i jego wersji” – podała agencja państwowa BiełTA, powołując się na resort.

Prokuratura generalna, jak wskazano, „ustaliła wielokrotne fakty złamania przepisów o mediach, zwłaszcza w części dotyczącej publikowania zabronionej informacji w szeregu artykułów portalu TUT.by”.

Wyjaśniono, że publikacje TUT.by zawierały informacje niezarejestrowanej fundacji BYSOL, która m.in. zajmowała się pomocą poszkodowanym uczestnikom opozycyjnych protestów na Białorusi. Wobec jego założycieli toczą się sprawy karne dotyczące m.in. „finansowania ekstremizmu” oraz działań naruszających porządek publiczny.

We wtorek Komitet Kontroli Państwowej (KGK) poinformował o wszczęciu postępowania karnego wobec kierownictwa portalu TUT.by w związku z „niepłaceniem podatków w szczególnie dużym rozmiarze”. Według organów kontrolnych spółka prowadząca portal miała bezprawnie korzystać z ulg podatkowych oferowanych przez Park Wysokich Technologii, którego była rezydentem.

Do redakcji, a także do mieszkań redaktor naczelnej i innych pracowników TUT.by, wkroczyli funkcjonariusze Departamentu Śledztw Finansowych KGK.

Rewizje, aresztowania i sprawy karne

Redaktor naczelna TUT.by Maryna Zołatawa została po rewizji w swoim mieszkaniu zabrana przez funkcjonariuszy – prawdopodobnie na przesłuchanie. Rewizje odbyły się także w redakcji i mieszkaniach innych pracowników. Według władz chodzi o przestępstwa podatkowe.

We wtorek rewizje odbyły się w mieszkaniu redaktor naczelnej Maryny Zołatawej, wicenaczelnego Maksima Hajki, dziennikarki Aleny Tałkaczowej, Hanny Rudenki, Wolhi Saukiu, specjalisty IT Witala Kalinouskiego i innych pracowników. W czasie rewizji konfiskowano komputery i inny sprzęt, zablokowano karty bankowe.

Media niezależne poinformowały, że Julia Czerniauska, żona nieżyjącego właściciela portalu Jurija Zisera, została pod konwojem przewieziona do szpitala – ze względu na problemy z sercem. Nie wiadomo, jaki jest jej status. Podobnie nie jest znany status innych pracowników Zołatawa i Tałkaczowa prawdopodobnie mają status świadków. Wiadomo, że Tałkaczową i Hajkę zabrano na przesłuchania.

We wtorek ogłoszono, że rewizje mają związek ze sprawą karną dotyczącą niepłacenia podatków. W komunikacie Komitet Kontroli Państwowej wskazał nazwiska głównej księgowej i dyrektorki firmy.

Od rana, kiedy pojawiła się pierwsza informacja o rewizjach, nie ma kontaktu z czwórką niezależnych dziennikarzy, którzy udali się pod budynek redakcji TUT.by.

Portal TUT.by został zablokowany. Ministerstwo informacji wyjaśniło, że powodem była „publikacja niedozwolonych treści”. Zablokowany został również system pocztowy mail.tut.by.

Przeszukania odbyły się w innych firmach, powiązanych z TUT.by. Funkcjonariusze weszli m.in. do biur operatora domen internetowych Hoster.by, serwisu z ofertami pracy rabota.by i samochodowego av.by.

Portal TUT.by powstał 21 lat temu i obecnie jest największym niezależnym medium na Białorusi. Według Radia Swaboda codziennie korzysta z niego 2,7 mln użytkowników, głównie na Białorusi.