Przyznawane od października 2012 r. przez władze w Lizbonie tzw. złote wizy pozwalają obywatelom państw spoza strefy Schengen przebywać na jej terenie dzięki uzyskanemu statusowi stałego rezydenta w Portugalii. Dotychczas najwięcej portugalskich "złotych wiz" otrzymali inwestorzy z Chin, USA, Indii, Brazylii oraz Rosji. W związku z inwazją tego ostatniego kraju na Ukrainę w lutym br. rząd Portugalii od 26 lutego zamknął Rosjanom możliwość korzystania z programu.

Zdecydowana większość osób, które otrzymały "złotą wizę" – 10,2 tys. z ponad 11 tys. osób - odebrało ją w efekcie zakupu nieruchomości o wartości nie mniejszej niż 500 tys. euro. W sumie zasilili oni portugalską gospodarkę kwotą przekraczającą 5,8 mld euro. Blisko pół miliarda euro napłynęło od osób, które zainwestowały w remont domów kwotę co najmniej 350 tys. euro. Łączne wpływy Portugalii z programu tzw. złotych wiz to prawie 6,5 mld euro - wynika z szacunków portugalskiego resortu spraw wewnętrznych.

Od stycznia br. w Portugalii obowiązują nowe zasady wydawania "złotych wiz". Znowelizowane przepisy ograniczają możliwość otrzymywania tego dokumentu dzięki nabywaniu nieruchomości w największych miastach kraju lub na wybrzeżu. Prawo do "złotej wizy" mają obecnie cudzoziemcy spoza strefy Schengen kupujący domy w portugalskim interiorze lub na archipelagach Azorów i Madery. Wartość nabytego tam obiektu musi sięgnąć kwoty co najmniej 500 tys. euro lub 350 tys. euro, jeśli nieruchomość ma ponad 30 lat i wymaga remontu.
Zgodnie z nowymi zasadami tzw. złotą wizę może otrzymać osoba, która wyda na terenie Portugalii w działania biznesowe kwotę nie mniejszą niż 1,5 mln euro. Wcześniej próg ten wynosił 1 mln euro.
Reklama
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)