Egipt Mediator w Rozmowach o Zawieszeniu Broni
Rozmowy są częścią prób mediacyjnych Egiptu, które mają na celu doprowadzenie do zawieszenia broni w Strefie Gazy.
Liderzy Hamasu i frakcja Fatahu, na której czele stoi prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, spotkali się już miesiąc temu, aby przedyskutować propozycję Egiptu dotyczącą utworzenia wspólnej komisji, za pomocą której partie kierowałyby Strefą Gazy - przekazała agencja Reutera. Wówczas spotkanie nie doprowadziło do żadnych konkretów, a jego dalsza część została przesunięta na inny termin.
Propozycja Komisji Niezależnych Palestyńczyków
Na sobotnim spotkaniu rozmowy były kontynuowane. Według źródeł Reutersa komitet składałby się z niezależnych Palestyńczyków, którzy nie mieliby żadnych związków z żadną z formacji politycznych obecnych przy stole mediacyjnym w Kairze.
Izrael Odrzuca Udział Hamasu w Powojennej Administracji
Izrael wyklucza jakikolwiek udział Hamasu w powojennej administracji tego terytorium i z rezerwą odnosi się do wizji współrządzenia nim przez Autonomię Palestyńską. Zarówno Hamas, jak i Fatah uważają, że są to sprawy wewnątrzpalestyńskie i odrzucają stanowisko Izraela.
Historia Władzy w Strefie Gazy i Zachodnim Brzegu
Okupowany przez Izrael Zachodni Brzeg jest obecnie częściowo współadministrowany przez Autonomię Palestyńską, którą rządzi Fatah. W 2006 odbyły się drugie i ostatnie jak dotąd wybory do legislatywy Autonomii, które wygrał Hamas. Izrael i Zachód odmówiły uznania rządów Hamasu, uznawanego za organizację terrorystyczną i odcięły pomoc dla Palestyny.
Konflikt między Hamasem a Fatahem i Wynikające Następstwa
W Autonomii wybuchł chaos i konflikt między Hamasem i Fatahem, który przerodził się w starcia zbrojne. W efekcie Hamas od 2007 r. samodzielnie rządził Strefą Gazy, z której dwa lata wcześniej wycofali się izraelscy wojskowi i osadnicy. Hamas najechał 7 października 2023 r. Izrael, co rozpoczęło trwającą do dziś wojnę w Strefie Gazy.
awm/ kar/