Kraje Unii Europejskiej, w tym Niemcy, Holandia, Francja, Włochy i Szwecja, przygotowują przepisy krajowe, które pomogłyby bankowcom nadal obsługiwać kontrakty na instrumenty pochodne warte 18 bln funtów. Te zaś mogłyby zostać zakłócone, gdyby Zjednoczone Królestwo opuściło UE bez umowy.

Podczas gdy brytyjscy i unijni decydenci nadal ścierają się nad porozumieniem dotyczącym brexitu, to ustawodawcy w poszczególnych krajach Wspólnoty czynią wysiłki, aby uchronić się przed krachem na rynkach akcji, obligacji i instrumentów pochodnych, wartego biliony dolarów. Dlatego największe grupy lobbingowe sektora bankowego i prawnicy zajmujący się regulacjami finansowymi w Londynie badają prawa europejskich krajów. Stowarzyszenie na rzecz rynków finansowych w Europie, którego członkowie skupiają się na rynkach hurtowych, preferowało bardziej harmonijne podejście w całej UE. Jednak w obliczu zagrożenia twardym brexitem i zagrożeń z tym związanych, kroki poszczególnych państw w celu wprowadzenia przejściowych regulacji są mile widziane.

Rozważane ustawodawstwo w pięciu najważniejszych gospodarkach UE:

Niemcy

Reklama

Niemiecki rząd opracował ustawę mającą na celu ochronę istniejących umów na instrumenty pochodne, które spółki zawarły z bankami w Wielkiej Brytanii. Główne niemieckie lobby przemysłowe z zadowoleniem przyjęło ten ruch, mówiąc, że takie transakcje są "niezbędne", aby chronić się przed wahaniami stóp procentowych i walut. Przemysłowcy z Niemiec zwrócili się również do Berlina o tymczasowe zezwolenie na zakładanie nowych biznesów, a nie tylko o obsługę dotychczasowych umów, ponieważ firmy mogłyby stracić dostęp do niektórych produktów zabezpieczających, jeśli banki nie zdążą na czas przenieść odpowiedniej działalności do UE. Teoretycznie niemiecki regulator BaFin ma również prawo odstąpić od wymogu uzyskania zezwolenia dla zagranicznych firm, jeżeli krajowy nadzór zostanie uznany za wystarczająco mocny, chociaż używanie go w kontekście brexitu może stanowić wyzwanie.

Francja

Paryż wprowadził ustawodawstwo w formie dekretu, który między innymi ma na celu ułatwienie transferu istniejących umów finansowych od przedstawicieli przemysłu w Wielkiej Brytanii. Prawnicy zauważają, że takie podejście wydaje się bardziej restrykcyjne niż w przypadku innych rozwiązań krajowych. Istniejące polisy ubezpieczeniowe będą mogły być obsługiwane, o ile nie zostaną zmienione tak, aby stały się nowymi umowami.

Holandia

Przedsiębiorstwa inwestycyjne z Wielkiej Brytanii zyskają czasowe zwolnienie z obowiązku posiadania holenderskiej licencji na prowadzenie działalności gospodarczej w Holandii, co pomogłoby im również w obsłudze bieżących umów na instrumenty pochodne.

Prawnicy Linklaters LLP, Allen & Overy i Ashurst LLP twierdzą, że zwolnienie mogłoby również umożliwić firmom inwestycyjnym prowadzenie nowej działalności gospodarczej w Holandii z ich biur w Wielkiej Brytanii. Zwolnienie zostanie przyznane do 2021 r., więc do tego czasu działalność musiałaby zostać przeniesiona do innej licencjonowanej firmy.

Włochy

Włoskie ministerstwo finansów zobowiązało się do zatwierdzenia przepisów, które zapewniłyby włoskim przedsiębiorstwom dostęp do bankowości, ubezpieczeń i innych firm finansowych w Wielkiej Brytanii. Chociaż ustawodawstwo nie zostało formalnie zaproponowane, rząd zapowiedział, że zapewni tymczasowy okres przejściowy, w którym firmy z Wielkiej Brytanii będą mogły nadal prowadzić działalność we Włoszech.

Włoski bank centralny zaapelował również do instytucji finansowych na Wyspach o poinformowanie swoich klientów w kraju o tym, w jaki sposób zamierzają zarządzać istniejącymi relacjami po Brexit.

Szwecja

Na mocy proponowanych przepisów do końca 2021 r. firmy z Wielkiej Brytanii mogą nadal prowadzić działalność w zakresie obrotu papierami wartościowymi i prowadzić działalność w Szwecji. Szwedzki rząd uważa, że takie działania są potrzebne, aby firmy z Wielkiej Brytanii mogły nadal świadczyć usługi profesjonalnym klientom, z którymi zawarli umowy przed brexitem. Brytyjskie banki działające w tym kraju koncentrują się głównie na klientach instytucjonalnych i dużych korporacjach, zajmujących się fuzjami i przejęciami oraz rynkami kapitałowymi. Według szwedzkiego regulatora finansowego szwedzki system obrotu ma ponad 100 członków z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

>>> Czytaj też: Backstop albo twardy brexit. Diaspora irlandzka prowadzi ostry lobbing