Zełenski wyraził zadowolenie z powodu przełomu, osiągniętego przez niemiecką firmę BioNTech i amerykański koncern Pfizer przełomu w opracowywaniu szczepionki - podało biuro prezydenta.

"Ta informacja jest bardzo pokrzepiająca. Prosiłbym o Pani poparcie dla uwzględnienia interesów Ukrainy podczas planowania dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi" - zwrócił się do Merkel Zełenski.

Strony uzgodniły dalszą koordynację działań na rzecz walki ze skutkami pandemii - dodało biuro, nie precyzując szczegółów.

Kanclerz Niemiec życzyła Zełenskiemu, który jest zakażony koronawirusem i przebywa w samoizolacji, szybkiego powrotu do zdrowia - czytamy w komunikacie.

Reklama

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Ukraina również opracowuje swoją szczepionkę przeciwko Covid-19. W październiku Zełenski ocenił, że jest ona "unikalna", "nie taka jak inne" i zaznaczył przy tym, że jeśli wcześniej pojawi się inny gotowy preparat, Ukraina zakupi go.

Pod koniec miesiąca minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow oznajmił, że ukraiński preparat, to "kandydat na szczepionkę" i by został zatwierdzony, powinien przejść przez jeszcze trzy etapy badań klinicznych.