Raport wylicza jednak przypadki kontaktów członków sztabu Trumpa z przedstawicielami Rosji.

Celem śledztwa prowadzonego przez Muellera było ustalenie, czy Rosja próbowała ingerować w wybory prezydenckie w USA w 2016 i czy członkowie sztabu Trumpa spiskowali z nią w celu pomocy mu w odniesieniu zwycięstwa.

Prokurator generalny USA William Barr oświadczył z kolei, że podczas śledztwa Roberta Muellera nie znaleziono dowodów, by prezydent Donald Trump utrudniał wyjaśnienie tego, czy on sam bądź ktokolwiek z jego kampanii z 2016 r. był w zmowie z Rosją.

"Zastępca prokuratora generalnego i ja doszliśmy do wniosku, że dowody zebrane przez specjalnego prokuratora (Roberta Muellera - PAP) nie są wystarczające, aby stwierdzić, że prezydent popełnił przestępstwo obstrukcji sądowej" - mówił Barr na konferencji prasowej.

Barr powiedział, że to on podjął decyzję o upublicznieniu raportu Muellera. Potwierdził też, że o godz. 17 czasu polskiego przekaże Kongresowi zredagowaną wersję raportu. Nieco później raport zostanie opublikowany w internecie.

Raport Roberta Muellera stwierdza, że śledczy nie ustalili związku między ujawnieniem informacji przez Paula Manaforda, byłego szefa kampanii Donalda Trumpa, a rosyjskimi próbami zakłócenia wyborów prezydenckich z 2016 r.

W raporcie napisane jest, że Manaford ujawniał partyjne sondaże, a także strategię na wygraną w stanach Środkowego Zachodu swojemu ukraińskiemu sojusznikowi Konstantinowi Kilimnikowi. Manaford miał także kilka razy rozmawiać z nim na temat utworzenia na wschodzie Ukrainy autonomicznych, przyjaznych wobec Rosji władz. Manaford miał się dzielić informacjami z kampanii w ramach prób odzyskania długów od ukraińskiego oligarchy Olega Deripaski.

W raporcie stwierdzono ponadto, że istnieje "solidny dowód", iż prezydent Donald Trump zwolnił dyrektora FBI Jamesa Comeya, ponieważ ten nie chciał publicznie oświadczyć, że Trump nie jest osobiście objęty śledztwem ws. ingerencji Rosji w wybory w USA.

W opublikowanym w czwartek raporcie czytamy, że zwolnienie Comeya w maju 2017 roku było związane z jego "niechęcią do publicznego oświadczenia, że prezydent nie był osobiście objęty (prowadzonym przez FBI) śledztwem" w sprawie możliwego ingerowania Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku

>>> Polecamy: Kim Dzong Un spotka się z Putinem. Kreml boi się odpływu taniej siły roboczej z Korei?