"Przedłużenie traktatu Nowy START zapewni weryfikowalne przestrzeganie przez Rosję limitów rozmieszczania rakiet międzykontynentalnych, pocisków SLBM (wystrzeliwanych z okrętów podwodnych) i ciężkich bombowców do 5 lutego 2026 roku" - oświadczył Blinken.

Podkreślił, że prezydent USA Joe Biden obiecał chronić Amerykanów przed zagrożeniami nuklearnymi, przywracając Ameryce światowe przywództwo w zakresie kontroli zbrojeń i nieproliferacji. "Przedłużenie traktatu Nowy START z Federacją Rosyjską o pięć lat jest pierwszym krokiem, aby dotrzymać tego zobowiązania" - podkreślił szef dyplomacji USA.

Dodał, że możliwość kontrolowania rosyjskiego arsenału jądrowego o zasięgu międzykontynentalnym jest niezwykle ważna w czasach wielu napięć na całym świecie. "Przedłużenie traktatu uczyni Stany Zjednoczone, ich sojuszników i partnerów oraz cały świat bezpieczniejszymi. Nieograniczony wyścig nuklearny zagroziłby nam wszystkim" - zaznaczył Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział jednak, że mimo chęci współpracy z Rosją w kwestii przedłużenia układu, Waszyngton nie zamierza przymykać oczu na niektóre działania Moskwy. "W tym samym czasie, gdy będziemy współpracować z Rosją w celu wspierania amerykańskich interesów, będziemy również pracować w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za jej antagonistyczne akty i łamanie praw człowieka" - zakomunikował.

Prezydent Biden zapowiedział 21 stycznia, dzień po objęciu urzędu, że będzie starał się przedłużyć układ z Rosjanami. Chciał w ten sposób odejść od decyzji swojego poprzednika Donalda Trumpa, który w październiku 2020 roku odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia traktatu o rok bez żadnych warunków. Biały Dom domagał się wówczas wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

26 stycznia kwestię przedłużenia układu Biden omawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, a następnie Kreml poinformował, że Rosja i USA porozumiały się w tej sprawie. Dzień później obie izby parlamentu Rosji, Duma Państwowa i Rada Federacji, ratyfikowały porozumienie o przedłużeniu Nowego START-u o pięć lat, do 5 lutego 2026 roku.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.