Zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Maciej Sobieraj zwraca uwagę, że jedna strona torowiska jest już prawie gotowa. W lipcu powróci na nią ruch po tym, jak ekipa remontowa przebuduje pierwszy łuk na zjeździe w ul. Telefoniczną. "Wtedy też rozpoczniemy remont drugiego toru i pozostałych trzech łuków. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Powinny się zakończyć do 30 września, ale szacujemy, że uda się ten termin przyspieszyć" – mówi.

Rozpoczęcie kolejnego etapu prac spowoduje zamknięcie ul. Telefonicznej na wysokości zajezdni 15 czerwca.

Jak informuje Sobieraj, w związku ze zmianami, inną trasą pojedzie linia zastępcza Z12 - będzie startowała przy zajezdni przy ul. Telefonicznej i dalej pojedzie ulicami Tamka, Pomorską, Janosika i znowu Telefoniczną do pętli na osiedlu Stoki. Jej pasażerowie będą mogli przesiąść się na tramwaje linii: 12, 15, 17 i 18 na ul. Pomorskiej przy skrzyżowaniach z Lumumby i Tamka.

Pasażerom korzystającym z tramwajów mających pętlę przy kampusie Uniwersytetu Łódzkiego przypomina, że tramwaj linii 15 przyjeżdżający od strony centrum miasta ul. Pomorską zmienia się na pętli w linię 12 i zjeżdża na ul. Narutowicza w kierunku Śródmieścia. Podobnie zmienia się tramwaj linii 17 w kurs 18.

Na czas zamknięcia ul. Telefonicznej zostanie także uruchomiona linia autobusowa Z15, która będzie dowoziła pasażerów do nieruchomości między zajezdnią a ulicą Pieniny. Zmienią się także trasy autobusów nocnych obsługujących osiedle Stoki.

Reklama

Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik przypomina, że w poniedziałek zaczyna się kolejny etap przebudowy ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r.

"Zaczynamy kolejny etap przebudowy ulic, w ramach którego rozebrana zostanie cała istniejąca nawierzchnia. Położona zostanie nowa. Powstaną nowe chodniki. Jezdnia zostanie zwężona o dwa metry i będzie miała 6 metrów szerokości" - informuje.

Podkreśla, że program rewitalizacji obszarowej realizowany w ZIM wśród głównych priorytetów zakłada poprawę jakości przestrzeni publicznej, modernizację oświetlenia, bezpieczne przejścia dla pieszych, nowe chodniki, zielone pasaże. Tak też będzie na przebudowanym ciągu ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. od ul. Zachodniej do Kilińskiego.

Przebudowa ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. ma zakończyć się po wakacjach. Szara betonowa przestrzeń drogi zmieni się w zazielenioną drogę, z prostymi chodnikami, nową jezdnią i miejscami parkingowymi oraz energooszczędnymi latarniami. Wyposażone one będą w czujniki zmierzchu, regulujące poziom światła, a w zieleńcach zamontowane będą czujniki wilgoci, uruchamiające nawadnianie zieleni.

"Nasadzone zostaną drzewa, krzewy, byliny, a także trawy ozdobne. Dominować będą rośliny liściaste. Łącznie posadzimy 94 drzewa i blisko 650 krzewów" – dodaje.

Łączna wartość przebudowy ulic to ponad 7,5 mln zł.

W związku z pracami od poniedziałku zamknięta będzie ul. Próchnika, na odcinku ul. Zachodnia-Piotrkowska, oraz ul. Rewolucji 1905 r., na odcinku Piotrkowska–Wschodnia-Kilińskiego.

Wprowadzona została komunikacja zastępcza, a dozwolone będą wjazdy docelowe do posesji. Linie autobusowe 86A i 86B pojadą z pętli Retkinia Kusocińskiego do skrzyżowania ul. Próchnika-Zachodnia bez zmian, następnie ul. Zachodnią, Legionów, pl. Wolności, Pomorską, Kilińskiego, Rewolucji 1905 r. i dalej stałą trasą.

Linia autobusowa 96C z pętli Teofilów Rojna do skrzyżowania Zachodnia-Legionów bez zmian, następnie ul. Legionów, pl. Wolności, Pomorską, Kilińskiego, Rewolucji 1905 r. i dalej stałą trasą.

Linie nocne N4A i N4C z pętli Chocianowice IKEA do skrzyżowania Zachodnia–Próchnika bez zmian, następnie ul. Zachodnią, Legionów, pl. Wolności, Pomorską, Kilińskiego, Rewolucji 1905 r. i dalej obecną trasą. Zmiany obowiązują wyłącznie w podanym kierunku. (PAP)

autor: Jacek Walczak