Aktualnie na lokalnym rynku mieszkaniowym występują silne napięcia, podobne do obserwowanych w krajach uznanych za zagrożone bańkami spekulacyjnymi.
Private banking kojarzony na ogół z usługami i produktami o charakterze finansowym, może uwzględniać pewne potrzeby klienta dotyczące transakcji na rynku niefinansowym, w tym między innymi rynku nieruchomości.

Czy inwestowanie w nieruchomości jeszcze się opłaca?

Uważa się, iż nawet gdyby w Polsce doszło do przejściowych spadków cen mieszkań, nie należy spodziewać się wystąpienia aż tak negatywnych skutków, jakie miały miejsce w gospodarce amerykańskiej. Skala luki podażowej występująca na polskim rynku mieszkaniowym pozwala mieć względną pewność, iż utrzymanie się trwałego kryzysu w tym segmencie rynku jest mało prawdopodobne. Niemniej jednak aktualnie równie mało prawdopodobnym jest uzyskanie w krótkim okresie, przy niskim ryzyku i niewielkim zaangażowaniu kapitału wysokiej stopy zwrotu z tego rodzaju inwestycji.

Aby móc myśleć o efektywnej lokacie w tego rodzaju aktywa, potrzeba znakomitego rozeznania rynku wysokich kwalifikacji oraz właściwie zaplanowanej strategii. Jeśli bankowy VIP nie czuje się do końca kompetentny we wspomnianej dziedzinie, może o pomoc poprosić dedykowanego mu przez instytucję osobistego opiekuna.

Reklama

Zespół „specjalistów od nieruchomości” obsługujący zamożnych klientów funkcjonuje m.in. w Noble Banku. Do jego zadań należy: wynajdywanie apartamentów na zlecenie, załatwianie formalności związanych z domknięciem transakcji czy zarządzanie już nabytymi przez klienta nieruchomościami. BRE Bank SA poszedł jeszcze dalej i powołał odrębną spółkę – BRE Property Partner, zapewniającą klientom możliwość dokonywania bezpośrednich inwestycji na rynku nieruchomości.

Zakres działalności spółki obejmuje selekcję, weryfikację prawną i techniczną inwestycji oraz wsparcie w momencie finalizacji transakcji. Wszystkie czynności realizowane są w oparciu o pełnomocnictwo klienta, dzięki czemu jest on zaangażowany osobiście w minimalnym stopniu. Wykorzystując swoją siłę zakupową spółka jest ponadto nastawiona na negocjowanie lepszych warunków transakcyjnych dla klientów, niż te, które mogliby oni osiągać działając samodzielnie.
Źródłem zysku dla klienta jest wówczas obok wzrostu cen nieruchomości w okresie realizacji umowy, dyskonto uzyskane od dewelopera.

Możliwości – „dla każdego coś miłego”

Klienci private banking mają ponadto większe możliwości zysku, z uwagi na wysoki poziom kapitału do zainwestowania. Potencjalnie zyskowna nieruchomość powinna się charakteryzować się dobrym położeniem, wysokim stanem zagospodarowania, dużą użytecznością i przede wszystkim zbywalnością.

Wspomniane warunki wydają się spełniać lokale apartamentowe. Osób chętnych na zakup ekskluzywnych mieszkań jest sporo, a z uwagi na rosnącą zamożność polskiego społeczeństwa, można się spodziewać dalszego wzrostu popytu. Podobnie jest w przypadku loftów.

Dobra koniunktura w polskiej gospodarce napędza ponadto popyt na nieruchomości biurowe. Ceny winduje prosperity w gospodarce, a także deficyt nowoczesnych powierzchni o najwyższym standardzie.

Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A. proponuje ponadto możliwość pośredniej inwestycji na rynku nieruchomości, poprzez wykup certyfikatu Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Nieruchomości. Przykładem może być ostatnia zaproponowana przez wspomniany podmiot subskrypcja certyfikatów inwestycyjnych serii A BPH FIZ Sektora Nieruchomości 2. Wspomniany Fundusz będzie inwestował w nieruchomości z sektora nieruchomości biurowych, handlowych oraz obiektów magazynowych, bowiem tego rodzaju obiekty oferują stałe przychody z tytułu długoterminowych umów najmu.

Faktem jest, iż czasy w których przy niskim ryzyku i niewielkim zaangażowaniu kapitału można było uzyskać w krótkim okresie wysokie stopy zwrotu z nieruchomości już minęły. Warunkiem efektywnej lokaty na rynku nieruchomości jest bez wątpienia skonstruowanie właściwej i co istotne długookresowej strategii oraz cierpliwość i konsekwencja w jej realizowaniu. Klient private banking może sobie jednak na tego rodzaju cierpliwość pozwolić.

Czytaj więcej w Raporcie Private Banking 2008

ikona lupy />

.

Pełny raport IPO - Private Banking (8 MB)

w celu zapisania przyciśnij prawy przycisk myszy na powyższym linku i wybierz opcje `zapisz element docelowy jako...`

IPO.pl