Te środki to część wstępnych propozycji, ogłoszonych przez Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO), zrzeszającą wszystkie krajowe organy regulacji rynku papierów wartościowych.
Sekurytyzacja, polegająca na łączeniu indywidualnych kredytów w olbrzymie pule, które następnie są dzielone i odsprzedawane po kawałku inwestorom, rozwijała się dynamicznie w latach boomu. Dziś jest jedną z innowacji, obarczanych winą za kryzys finansowy ze względu na złożoność i nieprzejrzystość. W sytuacji gdy inwestorzy nie bardzo wiedzieli, ile są warte kredyty, stanowiące podstawę ich obligacji, doszło do zamrożenia fragmentów rynków.
W opublikowanym raporcie IOSCO wzywa do określenia minimalnego poziomu staranności, obowiązującego inicjatora przy sporządzaniu analizy. Proponuje też wprowadzenie norm, wymuszających na inicjatorach sprawdzanie, czy produkty są stosowne dla poszczególnych inwestorów, i podjęcie prac nad opracowaniem miar oceny ryzyka, alternatywnych w stosunku do ocen agencji ratingowych.
IOSCO nie jest władna zmusić krajowych organów regulacyjnych do wprowadzenia w życie jej propozycji, ale jej standardy i uzgodnione praktyki na ogół stają się międzynarodową normą. Kathleen Casey, przewodnicząca komitetu technicznego IOSCO, określiła raport jako wyważoną reakcję regulacyjną, która ma wzmocnić sekurytyzację i rynki instrumentów przenoszenia ryzyka kredytowego (CDS). Raport popiera ideę stworzenia centralnego systemu rozliczeń obrotu instrumentami CDS jako formy ubezpieczenia przed złymi kredytami osób prawnych.
Reklama