BERNARD WASZCZYK
analityk Open Finance
WYJAŚNIENIE
Wartość jednostki uczestnictwa, po jakiej przeprowadzana jest operacja umorzenia, jest ceną brutto (nie jest pomniejszona o podatek). Wynika to z faktu, że pojedyncze transakcje dokonywane przez fundusz na rachunek jego klientów nie są opodatkowane, a obowiązek podatkowy powstaje po stronie klienta dopiero w momencie umorzenia przez niego jednostek uczestnictwa.
Reklama
Podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) naliczany jest od dochodu, którym w tym przypadku jest różnica pomiędzy cenami jednostek w dniu sprzedaży i w dniu kupna. Jeśli jest ona dodatnia (jeśli sprzedajemy po kursie większym, niż kupowaliśmy, i mamy zysk na inwestycji), musimy zapłacić podatek – 19 proc. zysku.
Za naliczenie i odprowadzenie podatku odpowiedzialne jest towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI), które zarządza funduszem. Dzieje się to natychmiast po każdorazowej sprzedaży jednostek. Po stronie klienta nie ma więc żadnych dodatkowych obowiązków, a na jego konto wpływa kwota już pomniejszona o podatek.
W kontekście podatku Belki nie można nie wspomnieć o tzw. funduszu parasolowym. Jego nazwa pochodzi od funkcji, jaką spełnia, określanej jako parasol podatkowy. Jest to jeden fundusz, ale z wyodrębnionymi w jego ramach subfunduszami, z których każdy może mieć odmienną politykę inwestycyjną. W przypadku przesunięć pomiędzy subfunduszami skupionymi pod jednym parasolem (przeprowadzając operację określaną mianem zamiany), nie powstaje obowiązek podatkowy. Na przykład jeśli trzymamy pieniądze np. w subfunduszu akcji, na którym zarabiamy, a potem – w obawie przed spadkami na giełdzie – chcemy wycofać się z rynku, możemy przesunąć pieniądze do subfunduszu o bezpieczniejszej polityce inwestycyjnej (np. rynku pieniężnego czy obligacji). Korzyść mamy z tego taką, że nie zapłacimy przy tym podatku od dotychczas wypracowanego zysku (podatek Belki zapłacimy w chwili ostatecznego wycofania się z funduszu). Dzięki takiemu rozwiązaniu na zyski pracuje większy kapitał, a podatku praktycznie możemy nie płacić latami, jeśli przez cały ten okres nasze pieniądze będą pozostawać pod parasolem.