"Przedmiotem negocjacji będzie w szczególności cena za zbywane akcje" - czytamy w ogłoszeniu MSP. Skarb Państwa sprzedaje 295.987.473 akcji, stanowiących 67,05% o obecnej wartości giełdowej 5.831 mln zł.

Można się jednak spodziewać, że resort będzie chciał uzyskać kilkadziesiąt procent premii za przejęcie kontroli nad spółką.

W poniedziałek Skarb Państwa poinformował, że w wyniku negocjacji zostanie wyłoniony inwestor, z którym podpisze umowę zobowiązującą inwestora m.in. do ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki. "Zbycie akcji przez Skarb Państwa nastąpi w trybie odpowiedzi na ogłoszone wezwanie. Zapłata za zbywane akcje nastąpi w formie pieniężnej" - czytamy dalej.

Potencjalni inwestorzy, którzy złożą odpowiedź na publiczne zaproszenie do negocjacji zostaną poinformowani w formie pisemnej do dnia 19 sierpnia 2009 roku o decyzji Ministra Skarbu Państwa w sprawie rozpatrzenia złożonej odpowiedzi.

Reklama

Ostatnio w wywiadzie dla ISB wiceminister skarbu Jan Bury informował że MSP planuje sprzedać akcje we wrześniu-październiku, a oprócz szwedzkiego Vattenfalla, który posiada ponad 18% walorów Enei, interesuje się trzech poważnych inwestorów branżowych. Z ustaleń ISB wynikało wtedy, że chodzi o RWE, CEZ i GDF Suez.

Wiceminister poinformował wtedy że SP nie będzie prywatyzować pod przymusem i za wszelka cenę i musi być dobry inwestor, dobra cena i tylko pod tym warunkiem dojdzie do transakcji.

Według stanu na 31 marca br. (za raportem za I kw. 2009) najwięksi akcjonariusze spółki to: Skarb Państwa (76,48%) a po przekazaniu akcji pracowniczych (67,05%), Vattenfall AB (18,67%), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (2,50%), Enea SA (0,26% - akcje nabyte w ramach opcji stabilizacyjnej), zaś pozostali akcjonariusze posiadali 2,09%.