"W sierpniu dane PMI opracowane przez Markit dla HSBC zasygnalizowały, iż spadek w sektorze był najwolniejszy od piętnastu miesięcy. Produkcja w tym miesiącu wzrosła po raz pierwszy od maja 2008 roku, a nowe zamówienia spadły tylko nieznacznie. Tempo utraty miejsc pracy, aczkolwiek ciągle dość wyraźne, było najsłabsze od prawie roku" - głosi komunikat.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu przedstawienia ogólnej kondycji w sektorze przemysłowym. "Wskaźnik PMI po rekordowym wzroście o 3.5 punktu w lipcu, w sierpniu przy wartości 48.2 odnotował najwyższy poziom od maja 2008 r." - czytamy dalej.

Głównym czynnikiem napędzającym wzrost wskaźnika PMI w najnowszym okresie badań był wzrost produkcji w sektorze przemysłowy. Wzrost ten zakończył 14-miesięczny okres spadków, który rozpoczął się w połowie zeszłego roku, jednak jego tempo było niewielkie.

"W sierpniu poziom nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów spadł przez szesnasty miesiąc z rzędu. Jednak tempo spadku zwolniło wyraźnie, sygnalizując ożywienia na rynku. Liczba nowych zamówień eksportowych wzrosła po raz pierwszy od prawie dwóch lat, dostarczając dalszych dowodów na to, iż najgorszy okres światowego spowolnienia mamy już za sobą" - czytamy w raporcie.

Reklama

W sierpniu całkowite ożywienie warunków w sektorze było powstrzymane przez dalszy wyraźny spadek zatrudnienia. Wobec spadkowej tendencji w liczbie nowych zamówień, zatrudnienie w sektorze przemysłowym spadło przez kolejny szesnasty miesiąc. Jednak tempo utraty miejsc pracy było najsłabsze od września zeszłego roku.

"W sierpniu moce przerobowe w sektorze przemysłowym pozostały pod niewielką presją, pomimo stabilizacji ilości otrzymanych nowych zamówień. Zaległości produkcyjne spadły w wyraźnym tempie, wydłużając obecny okres spadków do siedemnastu miesięcy. Jednak tempo spadku było najwolniejsze od czerwca 2008 r." - czytamy dalej.

Negatywna pozostała natomiast presja cenowa, podkreśla firma. "W sierpniu, po spadkach odnotowanych w czterech poprzednich miesiącach koszty produkcji nieznacznie wzrosły. Część firm zgłosiła wzrost cen stali i produktów ropopochodnych. Jednak zniżkowa presja na ceny pozostała wyraźna, o czym świadczy fakt, iż producenci obniżyli ceny przez kolejny jedenasty miesiąc" - konkluduje Markit.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności przemysłowej.

Dziś oprócz indeksu PMI dla polskiego przemysłu, poznaliśmy również indeksy dla pozostałych gospodarek naszego regionu. Na uwagę zasługuje fakt, iż wskaźnik aktywności gospodarczej w rosyjskim przemyśle wzrósł do 49,6 pkt. Zaskakującą zniżkę natomiast zanotował PMI Węgier. W lipcu kształtował się on jedynie 0,8 pkt poniżej poziomu 50 pkt, po czym w jego wartość sierpniu spadła do poziomu 45,8 pkt.