Inwestycja leśna to długo- oraz średnioterminowa inwestycja w plantacje drzew. Opiera się na następującym schemacie: inwestor, za pośrednictwem firmy zarządzającej plantacją, kupuje określoną ilość sadzonek drzew danego gatunku. Po kilku latach (najwcześniej czterech) drzewa z plantacji są sprzedawane przy określonych wielkościach zbiorów z daną wartością rynkową w trakcie zbiorów.

Popularnym gatunkiem roślin, które są częstokroć podstawą inwestycji, jest bambus. Ministerstwo rolnictwa Indii ocenia, że do 2015 roku wartość rynku na produkty z bambusa na całym świecie osiągnie wartość około 20 mld dol.

Szczególną zaletą babusa, która podnosi opłacalność inwestycji, jest fakt, że bambus należy do najszybciej rosnących roślin na ziemi. Ponadto każda część bambusa nadaje się do przetworzenia – np. pnie wykorzystuje się do produkcji podłóg, mebli czy w budownictwie; pędy stanowią składnik popularnych dań.

Dodatkowym atutem, który może podnosić prestiż inwestycji w plantacje babusa, jest walor proekologiczności. Bambus bowiem zużywa czterokrotnie więcej CO2 niż zwykłe drzewa oraz produkuje ponad 35 proc. więcej tlenu. Przy zastraszającym tempie niszczenia tropikalnych lasów równikowych, które są największą fabryką tlenu na ziemi, argument ten może przemawiać do wyobraźni świadomego ekologicznie inwestora.

Reklama

Potencjał inwestycyjny

Każdy gatunek drzewa obliczony jest na inny okres inwestycyjny. W przypadku bambusa okres ten wynosi 15 lat, z corocznym zyskiem począwszy od czwartego roku. Przykładowo przy zakupie 450 sadzonek, wewnętrzna stopa zysku wynosi ok. 16 proc. Przy zakupie 140 drzew zysk kształtuje się na poziomie 15,3 proc.

Nieco bardziej zyskowną inwestycją jest kupno sadzonek drzewa agarowego, stosowanego do produkcji m.in. kadzideł, mydeł, perfum. Ponadto drzewo agarowe jest wykorzystywane i kojarzone z produktami luksusowymi.

Przy zakupie 1000 drzew wewnętrzna stopa zysku wynosi wówczas 23 proc. Przy zakupie 400 sadzonek stopa zysku spada zaledwie o 1 proc. W przypadku drzewa agarowego okres inwestycji wynosi 7 lat.

Ciekawą alternatywą wobec bambusa czy drzewa agarowego może być drzewo sandałowe, które znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, farmacji a także jest używane w obrzędach religijnych.

Ryzyko inwestycji i dodatkowe opłaty

Ryzyko inwestycji, z którym należy się liczyć w przypadku kupna plantacji drzew, to zmienna wartość rynkowa w trakcie zbiorów oraz wielkość zbiorów. Zależą one od wielu czynników, przede wszystkim zaś od pogody.

Inwestując w plantacje drzew, trzeba się liczyć z kosztami z tytułu zarządzania plantacją oraz opłatami hodowlanymi, które kształtują się na różnych poziomach w zależności od gatunku drzew oraz wielkości plantacji.