Tematem środowego posiedzenia komisji była kwestia kompetencji ministra administracji i cyfryzacji oraz ministra spraw wewnętrznych po podziale MSWiA. W posiedzeniu wziął udział także szef resortu spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Boni tłumaczył, że kompetencje jego resortu obejmują trzy działy: informatyzację, teleinformatykę oraz administrację.

Jako podstawową misję MAC Boni określił dwa zadania. Pierwsze to poprawa jakości usług administracji publicznej - rządowej i samorządowej. "W obszarze działania MAC są kontakty z samorządami, wzmacnianie tych kontaktów, współprowadzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego" - zaznaczył. Boni zapowiedział też, że będzie chciał wzmocnić kooperację MAC ze służbą cywilną.

Drugie zadanie - mówił minister - to uzyskanie "dodatkowego efektu" związanego z procesem cyfryzacji. W tym celu - mówił - niedawnym rozporządzenie premiera Donalda Tuska zmieniono zadania dotychczasowego Komitetu ds. Informatyzacji i Łączności i powołano w jego miejsce Komitet ds. Cyfryzacji, którego zadaniem będzie m.in. koordynacja pomiędzy resortami prac dotyczących informatyzacji kraju.

Reklama

Jak tłumaczył, na czele tego komitetu stanie on sam, a jego zastępcą będzie wiceminister rozwoju regionalnego odpowiedzialny za projekty informatyzacyjne. Zadaniem komitetu będzie również nadzór nad przygotowaniami do wdrożenia Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz realizacja Planu Informatyzacji Państwa. Komitet będzie również opiniować projekty, których wartość przekracza 5 mln zł.

Boni przedstawił też plan legislacyjny swojego resortu na najbliższe kilka miesięcy. Zapowiedział m.in. zmiany w prawie telekomunikacyjnym związane m.in. z dyrektywą unijną w tej sprawie. W planach MAC - mówił Boni - jest również zmiana ustawy o informatyzacji podmiotów publicznych oraz przygotowanie nowego Planu Informatyzacji Państwa, który ma stać się głównym dokumentem strategicznym.

Jak zaznaczył, Plan Informatyzacji Państwa musi realizować cele europejskiej agendy cyfrowej, jeśli chodzi o dostęp obywateli do szybkiego internetu. W tym zakresie MAC chce ściśle współpracować z samorządami.

Resort chce ponadto przygotować projekt ustawy o otwartych zasobach, która dotyczyłaby kwestii udostępniania wszystkim obywatelom zasobów m.in. kultury i nauki powstających ze środków publicznych. Boni poinformował również, że przygotowywany jest też projekt noweli ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Posłowie pytali Boniego m.in. o to kwestię wzrostu zatrudnienia w administracji oraz wydatków z budżetu państwa w związku z podziałem MSWiA na dwa resorty. Minister podkreślił, że z punktu widzenia wzrostu efektywności administracji i jej unowocześnienia taki podział jest uzasadniony.

Zaznaczył też, że w budżecie na rok 2012 środki przewidziane na MSWiA zostały rozdzielone na MSW oraz MAC. "Nie ma ani jednego grosza więcej i musimy sobie dać z tym radę. Uważam, że to jest bardzo dobre i dyscyplinujące" - powiedział.

Boni przekonywał ponadto, że podstawowym problemem polskiej administracji jest zła alokacja urzędników. "Bardzo często tam, gdzie potrzebujemy więcej osób, nie mamy ich odpowiedniej ilości, a w wielu innych miejscach mamy tych osób za dużo. Z tym problemem chciałbym się zmierzyć" - powiedział minister. Zapowiedział jednocześnie, że będzie trzymał pod kontrolą wzrost zatrudnienia w resorcie.

Minister był też pytany o kwestię funkcjonowania numeru alarmowego 112. Zapowiedział, że przygotowanie techniczne konieczne do sprawnego funkcjonowania tej usługi powinno zakończyć się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br., a cały rok 2012 będzie czasem testowania tego, jak numer ten działa.

Posłowie byli też zainteresowani planami resortu w odniesieniu do Poczty Polskiej S.A. Boni zwrócił uwagę, że w 2010 roku przyjęto założenia do ustawy prawo pocztowe, zgodnie z którymi od 1 stycznia 2013 r. rynek usług pocztowych powinien zostać uwolniony.

"Te założenia do końca lutego muszą zostać przejrzane i w oparciu o tę analizę bieżącą do końca pierwszego kwartału powinien powstać projekt ustawy prawo pocztowe, który umożliwi wykonanie operacji uwolnienia rynku usług pocztowych" - powiedział Boni.

Wyraził też przekonanie, że "Poczta Polska, która restrukturyzowała w ostatnim czasie bardzo intensywnie, powinna zostać wsparta w poszukiwaniu nowych obszarów do swej działalności". Jego zdaniem punkty pocztowe zwłaszcza na terenach wiejskich mogłyby pełnić dodatkowe funkcje m.in. wpierać działania administracji publicznej.