30 proc. ankietowanych przedsiębiorców uznało, że państwo w wystarczającym stopniu gwarantuje im ochronę prawną, a 57 proc. było przeciwnego zdania.

Respondenci odpowiadali też na pytanie o organy władzy, których działalność nie zadowala ich, jako biznesmenów. 49 proc. pytanych zadeklarowało, że nie potrafi odpowiedzieć, a 16,7 proc. odparło, że zadowala ich działalność wszystkich organów władzy.

Biznesmeni najczęściej byli niezadowoleni z pracy parlamentu i prezydenta (11 proc.), służb podatkowych (10 proc.), władz miejskich (6,3 proc.) oraz Rady Ministrów (5,7 proc.).

W innym sondażu, którego wyniki publikuje w środę portal tut.by, przedstawiciele białoruskich małych i średnich przedsiębiorstw ocenili, że firmy państwowe mają lepsze warunki prowadzenia działalności niż oni. Sondaż przeprowadził w kwietniu ośrodek badawczy IPM na próbie 400 przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Reklama

Zdaniem ankietowanych nierówne traktowanie przejawia się przede wszystkim w warunkach dzierżawy (49,5 proc. wskazań, wzrost o 21,5 pkt proc. w porównaniu z 2011 r.) oraz w stosunku państwowych organów kontrolnych (43 proc. wskazań). Kolejne miejsca zajmują obciążenie podatkowe (30,8 proc.), dostęp do kredytów (29,3 proc.) oraz współpraca z organami władzy lokalnej (29 proc.). Ankietowani mogli wybrać nie więcej niż 3 wskazania.

Według eksperta IPM Andreja Skryby nierówne traktowanie prywatnych przedsiębiorców jest jedną z przyczyn wzrostu korupcji w kraju. Jak podkreślił, Białoruś spadła w 2011 r. z 127. na 143. miejsce w zestawieniu Transparency International pod względem wskaźnika korupcji.