Na rynku pracy rośnie popyt na młodych, a oni sami mniej grymaszą – pisze „Puls Biznesu”. Liczba bezrobotnych absolwentów, którzy opuścili mury uczelni w ciągu ostatnich 12 miesięcy, spadła w październiku o 26 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - najmocniej od lutego 2008 roku. Spadek ten jest tez dwa razy większy niż w całej populacji bezrobotnych.

Szczególna sytuacja młodych to pochodna kilku czynników. Częściowo wynika z procesów demograficznych – coraz mniej roczników opuszcza szkoły. Popyt na młodych pracowników rośnie też szybciej niż na inne grupy wiekowe, ponieważ jest bardziej wrażliwy na wahania koniunktury. W momencie ożywienia gospodarczego w pierwszej kolejności na rynku przy przyjmowane są osoby młode, czyli po prostu tanie.

Rzesza młodych bezrobotnych kurczy się także dlatego, że zmienia się ich mentalność – pisze „Puls Biznesu”. Młodzi przestali wybrzydzać, są mniej wymagający i chętniej akceptują staże i mniej płatne zajęcia. „Pokolenie Y powoli przechodzi do historii. Młodzi zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że bez doświadczenia trudno im będzie znaleźć dobrą pracę” – mówi gazecie Justyna Ścigler z Manpower Group.

GUS podał wczoraj, że stopa bezrobocia zarejestrowanego w Polsce wyniosła na koniec października 11,3 proc. wobec 11,5 proc. miesiąc wcześniej. W października 2013 r. wskaźnik ten wynosił 13 proc. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim - 7,7 proc. Najwyższe - 18,1 proc. - w województwie warmińsko-mazurskim. Czytaj więcej tutaj.

Reklama

Według ostatnich danych Eurostatu, W Polsce stopa bezrobocia wśród młodych do 25. roku życia we wrześniu 2014 roku wynosiła 22,6 proc. wobec 22,9 proc. miesiąc wcześniej. Rok temu było to 27,8 proc. W całej Unii we wrześniu na bezrobociu pozostawało 4,98 mln młodych, w tym 3,34 mln ze strefy euro. Najlepiej pod tym względem wypadają Niemcy – stopa bezrobocia osób poniżej 25 roku życia wynosi tu 7,6 proc. Najwyższe bezrobocie wśród młodych panuje w Hiszpanii (53,7 proc.), Grecji (50,7 proc. w lipcu 2014 r.) i we Włoszech (42,9 proc.).