"I kwartał tego roku okazał się jedynym z najlepszych okresów od lat, jeśli chodzi o napływ polskich i zagranicznych inwestycji. Nasz portfel urósł do 179 projektów, o wartości 3,7 mld euro, które mogą wygenerować 40 tys. miejsc pracy" - powiedział w środę dziennikarzom Majman.

Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że po I kwartale 2015 r. Agencja prowadziła 170 projektów o wartości 3,1 mld euro i 30,1 tys. potencjalnych miejsc pracy.

>>> Czytaj też: W tych regionach Polski będzie najwięcej rekrutacji

W ocenie Majmana, wewnętrzne ruchy polityczne nie mają wpływu na skalę BIZ napływających do Polski.

"Doszliśmy już w Polsce do etapu, gdy mamy zdrowy i naturalny rozdział życia politycznego od gospodarczego. Inwestor, podejmując decyzje inwestycyjne, patrzy na gospodarcze fundamenty kraju. Opiera się na parametrach finansowych i kosztowych, na dostępie do dostawców, na kwalifikacjach pracowników. Na czynniki polityczne znacznie bardziej czułe są inwestycje portfelowe" - dodał.

Majman podkreślił, że patrząc na strukturę geograficzną inwestorów rośnie udział kapitału azjatyckiego.

"Widzimy przebudzenie Azji. Wracają inwestorzy z Japonii i z Korei. Nadal mocno liczymy na inwestycje chińskie. Liderem pozostają Stany Zjednoczone" - powiedział.

Morawiecki: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego nie niepokoi inwestorów

W ocenie wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce nie ma wpływu na gospodarkę i zagranicznych inwestorów. Morawiecki był o to pytany na spotkaniu z dziennikarzami w Rzeszowie.

Zdaniem wicepremiera, konflikt "raczej osadza się w mediach, w prasie, w dyskusjach". "Nie widzę wśród inwestorów zagranicznych tego typu zaniepokojenia" – powiedział w środę wicepremier.

Dodał, że widzi natomiast "ogólne zaniepokojenie" m.in. inwestorów "związane z sytuacją na Ukrainie, w ogóle geopolityczną sytuacją związaną z imigracją, zamachami terrorystycznymi". "To jest coś co niepokoi przedsiębiorców, a kwestie praworządności w Polsce właściwie nikt nie kwestionuje" – podkreślił Morawiecki.

W trakcie spotkania z mediami wicepremier powiedział też, że jeszcze przed wakacjami opracowany zostanie pierwszy pakiet ustaw wspierających przedsiębiorców. "Chcielibyśmy, żeby to był zauważalny pakiet dla władzy i biznesu. Zaczniemy o nim komunikować już w maju, a jeszcze przed wakacjami przejdzie przynajmniej przez rząd, jeżeli nie przez parlament" – mówił Morawiecki.

Wicepremier spotkał się w Rzeszowie z przedsiębiorcami, którym przedstawił "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Podkreślił, że jest to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego kraju.

Plan opiera się na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz rozwoju społecznym i regionalnym.

Zakłada on m.in. "mądre wzmocnienie industrializacji, czyli zwiększenie wytwórczości" oraz wsparcie dla eksportu. Przewiduje też zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które mogłyby zmniejszyć wagę kryterium cenowego i preferować małe i średnie przedsiębiorstwa, kładzie m.in. nacisk na cyfryzację kraju i rozwój innowacyjności.

W Rzeszowie w środę wicepremier będzie także uczestniczył w otwarciu Centrum Badawczo–Rozwojowego Pratt & Whitney.

>>> Czytaj też: Polska inwestycyjnym liderem regionu. Już nie jesteśmy tanią siłą roboczą