Z danych firmy doradczej Reas wynika, że deweloperzy w drugim kwartale sprzedali ponad 15 tys. mieszkań w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi.

To o 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

O tym, że firmy deweloperskie pobiją w tym roku rekord sprzedaży lokali, jest przekonany Tomasz Kołodziejczyk, analityk redNet Property Group. – Tylko w Warszawie powinny znaleźć chętnych na ponad 25 tys. mieszkań. Byłby to najlepszy wynik w historii – komentuje ekspert.

O świetnej koniunkturze pisał wcześniej Home Broker. W ostatnim roku deweloperzy rozpoczęli budowę 88,9 tys. nowych lokali, co jest wartością najwyższą od co najmniej siedmiu lat. Roczna liczba pozwoleń na budowę przekracza 100 tys., co wskazuje, że w kolejnych kwartałach nowych inwestycji także nie zabraknie - czytamy w analizie firmy.

Popyt na rynku napędzają tanie kredyty, ale mimo to nie ma w Polsce boomu kredytowego. Zadłużenie mieszkaniowe wzrosło w pierwszym półroczu najwolniej od 2009 roku, czyli kryzysu na rodzimym rynku nieruchomości. >>> Czytaj więcej na ten temat

Równolegle rząd rozwija program "Mieszkanie Plus". W założeniach Narodowego Programu Mieszkaniowego czytamy o 20-proc. wzroście liczby lokali na tysiąc mieszkańców i spadku o 2 mln liczby osób zajmujących mieszkania o bardzo niskim standardzie. >>> Czytaj więcej

>>> Czytaj też: Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Fala roszczeń przybiera na sile